شورای امنیت سازمان ملل به زودی نشستی در مورد افغانستان برگزار خواهد کرد

سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل اعلام کرد که قرار است به زودی شورای امنیت سازمان ملل نشستی در مورد افغانستان برگزار کند.

blank

نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل امروز(۳٠دلو) اعلام کرد شورای امنیت سازمان ملل در ۲۶ فبروری(۷ حوت)، نشستی درباره افغانستان برگزار خواهد کرد.

آقای فایق جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرده است.

سازمان ملل امیدوار است که کشورها در نشست دوحه درباره نماینده ویژه تا زمان برگزاری نشست شورای امنیت توافق کنند.

گفته می‌شود در این جلسه دبیرکل سازمان ملل درباره نتایج نشست دوحه به اعضای شورای امنیت گزارش دهد و همچنین فرستاده ویژه را هم معرفی کند.

گفتنی است که تعیین نماینده ویژه به یک مسئله مناقشه برانگیز در نشست دوحه تبدیل شده است. کشورهای چین، روسیه و ایران با تعیین نماینده جدید برای افغانستان موافق نیستند. طالبان نیز با انتصاب نماینده ویژه مخالفت کرده است.

سازمان ملل پیش از این فریدون سینیرلی اوغلو را به عنوان هماهنگ‌کننده ویژه برای بررسی وضعیت افغانستان و ارائه پیشنهادها به شورای امنیت تعیین کرده بود.

گفته می‌شود که سازمان ملل در صورت لزوم دید، بدون توافق اعضای شورای امنیت نیز می‌تواند نماینده‌ای برای افغانستان منصوب کند.

شورای امنیت به علت اختلاف‌های اعضای دایمی، در موارد زیادی در مورد رویکرد این شورا در قبال افغانستان و طالبان دچار اختلاف نظر است.

کشورهای چین و روسیه به طور عموم از تعامل با طالبان و منزوی نکردن این گروه حمایت کرده است، در حالیکه کشورهای غربی موضوع حقوق بشر، به خصوص حقوق زنان را در برخورد شان با طالبان در اولویت قرار داده اند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *