یوناما: نگرانی از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان موجه است

در ادامه نگرانی‌ها از وجود و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان رزا اوتونبایوا؛ رییس دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که نگرانی‌ کشورها در مورد حضور تروریست‌ها در افغانستان موجه است.

blank

رزا اوتونبایوا؛ رییس دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) شامگاه چهارشنبه، ۱۶ حوت اعلام کرد که کشورهای منطقه و فرامنطقه، نگرانی‌های موجهی در مورد حضور تروریست‌ها در افغانستان دارند.

او در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان گفت که این نگرانی‌ها در گزارش‌های تیم نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد به خوبی بازتاب یافته است.

او افزود: «این تنها داعش نیست که یک تهدید محسوب می‌شود، بلکه تحریک طالبان پاکستان نیز یک نگرانی بزرگ برای پاکستان است که شاهد افزایش فعالیت‌های تروریستی بوده است.»

رییس یوناما در این نشست گفت که افغا‌نستان برای دهه‌ها یک چالش برای جامعه‌ جهانی بوده است.

او افزود: «این کشور منبع بی‌ثباتی، صدور تروریسم به سایر نقاط جهان، منبع تولید ۸۵ درصد از تریاک در جهان و خانه‌ میلیون‌ها پناهنده‌ای بوده است که از این کشور رانده شده‌اند تا خانه‌ خود را در کشورهای همسایه‌ بسازند و میلیون‌ها نفر دیگر که انتخاب کرده‌اند خانه‌ خود را دورتر بسازند؛ جایی که پسران و دختران شان بتوانند تحصیل کنند.»

فرستاده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل گفت که ثبات نسبی که اکنون وجود دارد و تلاش‌های طالبان در راستای کاهش کشت تریاک و مبارزه با داعش، باید قدردانی شود، اما اگر به مسائل دیگر نیز توجه نشود، این دستاورد برای تضمین ثبات بلندمدت، کافی نخواهد بود.

اوتانبایوا تأکید کرد که شرایط برای ادغام مجدد افغا‌نستان در جامعه‌ بین‌المللی، باید منعکس‌کننده‌ انتظارات مردم این کشور، به‌ویژه احترام کامل به حقوق زنان‌ و دختران، جوامع قومی و مذهبی و نیاز به فرصت‌های اقتصادی بیشتر باشد.

او گفت که درست است که امنیت روزمره برای میلیون‌ها نفر پس از تسلط طالبان بهبود یافته است، اما این به قیمت گزافی به دست آمده است.

رییس یوناما در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مسیر پیش‌رو در افغانستان گفت که آنان تعامل با طالبان را در مورد احترام به حقوق‌بشر و راه‌های افزایش مشوره با مردم محلی و مشارکت آن‌ها در تصمیم‌گیری‌های سیاسی حفظ خواهند کرد.

او همچنین گفت که یوناما از تلاش‌ها برای تأمین بودجه‌ بیشتر برای برآورده‌کردن نیازهای اساسی بشری در افغانستان حمایت می‌کند و تمویل‌کنندگان را تشویق می‌کند تا مناطقی را شناسایی کنند که در آن می‌توانند کمک‌ها را به‌صورت پایدار ارائه کنند؛ به‌طوری که نفع مستقیم آن به مردم افغانستان برسد.

خانم اوتنبایوا در این نشست همچنین گفت که آنان آمادگی برای برگزاری سومین نشست دوحه را آغاز می‌کنند.

او تأکید کرد که این نشست باید یک دستور کار عملی داشته باشد و باید مقام‌های طالبان و سایر ذی‌نفعان را دربر گیرد.

رییس یوناما در این نشست گفت که آنان از تمام تلاش خود کار می‌گیرند تا طالبان را تشویق کنند که در سومین نشست دوحه اشتراک کنند.

او افزود که طالبان برایش گفته‌اند که عدم اشتراک آنان در دومین نشست دوحه، به معنی عدم تمایل به تعامل با جامعه‌ بین‌المللی نیست، بلکه بیانگر اعتراض آن‌ها در مورد عدم برخورد با آنان به‌عنوان طرف اصلی از افغانستان است.

در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، آنتونیو گوترش؛ دبیرکل این سازمان نیز گزارش سه ماهه‌ خود را ارائه کرد‌.

در این گزارش آمده است که طالبان پس از دونیم سال حضور در قدرت روی مسائل کلیدی حکومت‌داری دچار اختلاف داخلی هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین گفته که محدودیت‌ها علیه زنان و دختران از سوی طالبان تشدید شده و قتل‌های فراقانونی و بازداشت‌های خودسرانه‌‌ مقام‌ها ‌و نظامیان پیشین ادامه دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *