حمله مسکو؛ طالبان خواستار موضع‌گیری هماهنگ علیه داعش شد

وزارت خارجه طالبان حمله شب گذشته در یک سالون کنسرت در روسیه که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن گردید محکوم کرده و خواستار موضع‌گیری هماهنگ کشورهای منطقه علیه داعش شده است. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

blank

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه طالبان، امروز شنبه، ۴ حمل با نشر بیانیه‌ای در شبکه ایکس حمله مرگبار مسکو را «تروریستی» خوانده و آن را محکوم کرده است.

او گفته وزارت خارجه طالبان که حمله تروریستی اخیر در مسکو را که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، به شدت محکوم می‌کند و آن را نقض آشکار تمام استندردهای انسانی می‌داند.

بلخی افزوده‌: داعش که غیرنظامیان را در افغانستان و سایر مناطق جهان نیز هدف قرار داده است، بار دیگر با این حادثه به وضوح نشان داد که گروهی در دست سازمان‌های اطلاعاتی است که هدفش بدنام کردن اسلام و تهدیدی برای کل منطقه است.

وزارت خارجه طالبان افزوده: کشورهای منطقه باید موضعی هماهنگ، روشن و قاطع در برابر چنین حوادثی که برای بی‌ثباتی منطقه‌ای است اتخاذ کنند.

این در حالی است که حمله‌ جمعه‌شب، در سالون‌ کنسرت شهر «کروکاس» در ۲۰ کیلومتری کرملین دست‌کم ۶۰ نفر کشته و ۱۴۵ نفر زخمی شده‌اند.

رویترز به نقل از مقام‌های صحی روسیه گفته است که حال ۶۰ نفر از زخمی‌های این حمله وخیم است.

گروه داعش با نشر اعلامیه‌‌ای در کانال تلگرامی «الاعماق» مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

براساس گزارش رویترز ، پس از حمله آتش‌سوزی گسترده نیز در این سالون کنسرت رخ داد و سقف سالون بر اثر آتش‌سوزی فروریخته است.

رویترز افزوده که گروه‌های آتش‌نشانی آتش‌ را مهار کردند و صدها نفر را نجات دادند.

در گزارش رویترز آمده است که مهاجمان با پوشش استتاری، درست قبل از آغاز اجرای یک گروه موسیقی به‌نام «پیک‌نیک»، حمله‌ خود را با استفاده از سلاح‌های خودکار بر اشتراک‌کنندگان آغاز کردند.

یکی از شاهدان عینی به این رسانه گفته است: «ناگهان صدای ضربتی از پشت سر ما شنیده شد؛ تیراندازی، انفجار، نمی‌دانم چه بود.»

او افزوده: «ازدحام شروع شد، همه به سمت پله‌ برقی ‌دویدند، همه جیغ می‌زدند، همه می‌دویدند.»

در همین حال، مقام‌های امنیتی روسیه گفته‌اند که ولادیمیر پوتین؛ رییس‌ جمهور آن کشور را از این حمله آگاه کرده‌اند؛ اما او هنوز در مورد این حمله اظهار نظر نکرده است.

روسیه همچنین تاکنون هیچ گروهی را مسئول این حمله ندانسته و ادعای داعش را تأیید نکرده است.

یک مقام امریکایی اما به رویترز گفته است که آنان اطلاعاتی دارند که ادعای داعش را تأیید می‌کند.

او گفته است که‌ واشنگتن در هفته‌های اخیر به مسکو درباره‌ احتمال حمله هشدار داده بود.

این حمله با واکنش‌های گسترده‌ مواجه شده است و کشورهای مختلف جهان آن را محکوم و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *