اوچا: ۱۲ میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) از تداوم فقر در افغانستان هشدار داده و اعلام کرده‌ است که‌ بیش از ۱۲ میلیون کودک در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) شنبه‌شب، ۸ ثور اعلام کرد که حدود ۲۳.۷ میلیون تن، از جمله ۱۲.۳ میلیون کودک در افغانستان در سال جاری میلادی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

اوچا در گزارشی وضعیت بشری در افغانستان زیر سلطه طالبان را طی ماه مارچ به بررسی گرفته و  گفت که این نهاد برای رسیدگی به بحران بشری در کشور به ۱.۷ میلیارد دالر نیاز دارد.

براساس گزارش، کشورها و نهادهای کمک‌کننده تاکنون تنها ۳۵ درصد از این بودجه را تامین کرده‌اند.

به گفته این نهاد، در ماه مارچ سویدن، امارات متحده عربی و اداره یونیسف بیشترین کمک را به افغانستان ارائه کرده‌اند.

اوچا در این گزارش همچنان وضعیت بشری در افغانستان را وخیم خوانده است.

این نهاد تصریح کرده که در کنار سایر چالش‌ها، بارندگی‌های اخیر در کشور نیز بر زندگی افغان‌ها تاثیر منفی گذاشته است.

بربنیاد این گزارش، تنها در ماه گذشته میلادی یک هزار و ۵۰۰ جریب زمین زارعتی در پی جاری شدن سیلاب در نقاط مختلف افغانستان از بین رفته و حدود ۵۴۰ خانه هم در هفت ولایت کشور تخریب شده است.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که مردم فاریاب، ننگرهار و دایکندی بیشترین آسیب را ناشی از سیلاب‌ها متحمل شده‌اند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری برای افغانستان با اشاره به وضعیت شهروندان افغانستان خاطرنشان کرده که در جریان ماه مارچ دست‌کم به ۹۴۸ هزار و ۹۷۵ تن، از جمله ۳۹ هزار و ۲۴۶ کودک در کشور خدمات صحی اساسی ارائه شده است.

براساس اطلاعات اوچا، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز طی این مدت به پنج میلیون ۴۳۲ هزار و ۷۸۹ تن در افغانستان که حدود نیم از آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند، خدمات اولیه صحی و تغذیه ارائه کرده است.

در این گزارش آمده که از ۲۵ تا ۳۱ مارچ، یک هزار و ۴۳۵ مورد مشکوک به بیماری سرخکان و ۹ واقعه مرگ ناشی از این بیماری در شش ولایت کشور به ثبت رسیده است.

این در حالی است که چند ماه پیش هم اوچا اعلام کرده بود که در سال جاری میلادی ۲۳.۷ میلیون افغان که ۵۲ درصد آن زنان و دختران‌ هستند، به کمک‌های بشری نیاز دارند.

مطالب مرتبط