احتمال صدور حکم جلب نخست‌وزیر اسرائیل در دادگاه لاهه

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که دیوان کیفری بین‌المللی مستقر را شهر لاهه هالند برای صدور حکم جلب بنیامین نتانیاهو؛ نخست‌وزیر این کشور و شماری دیگر از مقامات اسرائیل آماده می‌شود. همزمان این رسانه‌ها از آغاز تلاش‌های اسرائیل برای جلوگیری از اتخاذ چنین تصمیم خبر داده‌اند.

بر بنیاد این گزارش‌ها، دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم جلب بنیامین نتانیاهو؛ نخست‌وزیر، یوآو گالانت؛، وزیر دفاع و هرتزی لوی؛ رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل طی روزهای آینده آماده می‌شود.

در گزارش روزنامه هاآرتص اسرائیل آمده است که پیش‌فرض اصلی مقام‌های دولت اسرائیل این است که کریم احمد خان؛ دادستان دیوان کیفری بین‌المللی طی هفته جاری ممکن است حکم جلب بنیامین نتانیاهو، یوآو گالانت و هرتزی لوی را صادر کند.

تمرکز اصلی دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی بر روی اتهام «گرسنگی دادن عمدی به فلسطینی‌های ساکن نوار غزه» قرار دارد.

همزمان پایگاه خبری «تایمز آو ایزرائل» از افزایش تلاش‌های مقامات اسرائیل برای جلوگیری از اتخاذ چنین تصمیمی در دادگاه لاهه گزارش داده‌است. در گزارش آمده که شورای امنیت ملی اسرائيل همراه با وزارت خارجه این کشور هدایت این تلاش‌ها را برعهده دارند.

یسرائیل کاتس؛ وزیر خارجه اسرائیل احتمال صدور قرار بازداشت برای مقام‌های عالی‌رتبه کشورش را «کاملا ریاکارانه» خواند. وی افزود: «اگر لازم باشد از کشورمان به خارج سفر نمی‌کنیم».

بنیامین نتانیاهو نیز روز جمعه گفته بود که اسرائیل تحت رهبری او اجازه نخواهد داد تا دیوان کیفری بین‌المللی «حق دفاع از خود» برای اسرائیل را زیر سوال ببرد.

مطالب مرتبط