زمین‌لرزه‌های هرات به ۲۷۵ هزار نفر آسیب رسانده است

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان‌ ملل متحد (اوچا) اعلام کرده که زمین‌لرزه‌های هرات به ۲۷۵ هزار نفر آسیب رسانده است.

دفتر هماهنگ‌‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) با نشر گزارش شش ماهه‌ خود از تاثیرات اضطراری زمین‌لرزه‌ها در افغانستان خبر داده و گفته است که زمین‌لرزه‌های پی‌هم هرات در اکتوبر سال گذشته، به ۴۸ هزار خانواده آسیب رساند.

در این گزارش آمده است که ۲۷۵ هزار نفر در ۹ منطقه مختلف ولایت هرات تحت تاثیر مستقیم این زمین‌لرزه‌ها و پس‌لرزه‌های آن قرار گرفتند.

در این گزارش، تاثیر شش ماهه اضطراری زمین‌لرزه‌های افغانستان از اکتوبر ۲۰۲۳ تا اپریل ۲۰۲۴ به بررسی گرفته شده است.

اوچا گفته است که در زمین لرزه‌های هرات، حدود ۲۱ هزار و ۳۰۰ ساختمان عمومی از جمله تاسیسات بهداشتی و مکاتب نیز آسیب دیده‌اند.

بر اساس این گزارش، در پی این زمین‌لرزه‌ها حدود ۳۷ هزار خانواده در این ولایت، مجبور به زندگی در زیر خیمه‌ها و فضای باز شدند که آسیب‌پذیری آنان را در برابر هوای سرد و خطرات ایمنی بیش‌تر ساخت.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل می‌گوید که این زمین‌لرزه‌ها جامعه‌ای را که قبلاً به شدت آسیب‌پذیر بود و ده‌ها سال به این‌سو با فقر و ناامنی غذایی دست‌وپنجه نرم می‌کرد، متاثر ساخت.

در بخش آخر این گزارش آمده است که افغانستان اکنون حدود ۳.۲ میلیون آواره داخلی، بیش از ۵۲ هزار پناهنده و حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ مهاجر در داخل کشور دارد.

مطالب مرتبط