جبهه آزادی: حمله هرات توسط گروه‌های مورد حمایت طالبان انجام شد

جبهه آزادی افغانستان اعلام کرده که حمله مسلحانه بر مسجد شیعیان در هرات، توسط «گروهای تروریستی» تحت حمایت طالبان برای دامن‌زدن به اختلافات فرقه‌ای علیه شهروندان هزاره و دیگر اقوام کشور انجام شده است.

جبهه آزادی افغانستان، امروز سه‌شنبه، ۱۱ ثور اعلام کرده که حمله مسلحانه بر مسجد شیعیان در هرات، توسط «گروهای تروریستی» تحت حمایت طالبان برای دامن‌زدن به اختلافات فرقه‌ای علیه شهروندان هزاره و دیگر اقوام کشور انجام شده است.

این جبهه با نشر اعلامیه‌ای حمله بر نمازگزاران در هرات را «ادامه نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت» خوانده و آن را محکوم کرده است.

در اعلامیه آمده است که شبکه‌های تروریستی در گذشته از شیوه‌های پیچیده‌تری برای انجام حملات‌شان در افغانستان استفاده می‌کردند، اکنون از «حمایت مستقیم تأمیناتی و تجهیزاتی امارت طالبانی بهره‌مند هستند و با خیال راحت مردمان ملکی را به رگبار می‌بندند.»

جبهه آزادی افغانستان افزوده: «پس از کشتار گروهی مردم بی‌گناه و بی‌دفاع، بدون هیچ دغدغه و نگرانی به مهمان خانه‌ها و محلات تجمع طالبان بر می‌گردند و از هیچ نوع پی‌گرد و بازخواستی هراس ندارند.»

به گفته این جبهه، افغانستان تحت تسلط طالبان به پایگاه امن گروه‌های تروریستی بین‌المللی مبدل شده است.

جبهه آزادی افغانستان از جامعه جهانی و بازیگران منطقه‌ای دخیل در قضیه افغانستان خواسته است تا از «تداوم سیاست تعامل و باج‌دهی به رژیم تروریستی طالبان در کشور دست برداشته و شریک جرایم ضد بشری گروه‌های تروریستی نشوند.»

حامد کرزی؛ رییس جمهور پیشین کشور در واکنش به حمله شام به نمازگزاران شیعه در هرات گفته: «حمله بر مسجد امام زمان در ولسوالی گذره ولایت ‎هرات را که سبب شهادت و مجروح شدن شماری از هموطنان عزیز ما گردید شدیدا تقبیح می‌کنم.»

او ضمن غم شریکی با خانواده‌های قربانیان افزوده: «این عمل تروریستی را خلاف تمام موازين دینی و بشری می‌دانم.»

عبدالمتین قانع؛ سخنگوی وزارت داخله‌ طالبان گفته است که یک فرد مسلح حوالی ساعت ۹:۰۰ شب گذشته با کلاشینکف به سمت نمازگزاران تیراندازی کرده که در نتیجه شش نفر کشته شده‌اند و یک نفر زخم برداشته است.

مسئولیت این حمله را تاکنون هیچ گروهی برعهده نگرفته است.

در همین حال، شورای علمای شیعه هرات این حمله را محکوم کرده و گفته: «بار دیگر عوامل جنایت پیشه و مزدور اجانب با اقدام تروريستی در مسجد امام زمان واقع در شهرک اندیشه ولسوالی گذره هرات عده‌ای از نمازگزاران مظلوم و بی‌دفاع کشورمان را شهید و مجروح ساختند.»

شورای علمای شیعه هرات افزوده: «این اقدام وحشیانه که قلوب هموطنان عزیز و تمامی آزادگان جهان را جریحه دار کرده است، نشانگر نهایت ددمنشی و پست فطرتی عاملان و آمران پشت پرده این جنایت است که از سر استیصال و عجز، چشم دیدن افغانستانی باثبات، آرام و در حال پیشرفت را ندارند و دست به این قبیل جنایات می زنند.»

شورای علمای شیعه هرات از مسئولین طالبان خواسته که عوامل این جنایات شناسایی و آن‌ها را به اشد مجازات برسانند.

همچنین سفارت ایران در کابل نیز حمله‌ مسلحانه‌ مرگبار علیه نمازگزاران شیعه در هرات که شامگاه دوشنبه، ۱۰ ثور به وقوع پیوست را محکوم کرده و گفته است که آمادگی خود را برای تقویت همکاری با طالبان برای مبارزه با تروریزم اعلام می‌کند.

سفارت ایران در کابل ضمن محکومیت این حمله، خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شده‌ است.

از سال گذشته به این‌طرف این چندمین حمله‌ هدفمند علیه هزاره‌ها در هرات است.

سال گذشته نیز در یک حمله‌ مسلحانه در منطقه‌ هزاره‌نشین جبرئیل در ناحیه‌ سیزدهم شهر هرات دست‌کم پنج نفر، به‌شمول دو روحانی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین سه عالم دینی دیگر شیعه در دو حمله‌ دیگر در جبرئیل و ولسوالی انجیل هرات کشته شدند.

مسئولیت حملات سال گذشته را نیز هیچ گروهی برعهده نگرفت.

حملات بر اماکن مذهبی و آموزشی هزاره‌ها و شیعیان افغانستان از سال‌ها به این‌طرف جریان دارد. این حملات هدفمند و مصداق نسل‌کشی علیه این گروه قومی و مذهبی در کشور دانسته می‌شود.

مطالب مرتبط