ترکیه به پرونده شکایت علیه اسرائیل مبنی بر نسل‌کشی در غزه می‌پیوندد

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا به پرونده شکایت افریقای جنوبی علیه نسل‌کشی اسرائیل در غزه در دیوان بین‌المللی دادگستری می‌پیوندد و اعلامیه خود در این باره را به دادگاه لاهه ارایه خواهد کرد.

 هاکان فیدان؛ وزیر امور خارجه ترکیه امروز سه‌شنبه، 14 می اعلام کرد این کشور تصمیم گرفته است که اعلامیه پیوستن رسمی خود در پرونده نسل کشی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل را به دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) ارایه کند.

او اوایل ماه جاری میلادی از تصمیم کشورش برای پیوستن به پرونده‌ افریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری خبر داده بود.

آنکارا با استناد به افزایش گسترده عملیات اسرائیل در نوار غزه و تأثیر آن بر غیرنظامیان ساکن این باریکه، اقدام‌های خود را علیه تل‌آویو تشدید کرده است.

وزیر خارجه ترکیه در یک نشست مطبوعاتی مشترک با همتای اتریشی خود در آنکارا گفت: «کشتار سیستماتیک هزاران فلسطینی بی‌گناه و غیرقابل سکونت کردن یک منطقه مسکونی توسط اسرائیل، جنایت علیه بشریت، اقدام به نسل‌کشی و تجلی نسل‌کشی است».

البته بنا به گفته یک مقام وزارت خارجه ترکیه، آنکارا تاکنون درخواست رسمی خود را برای پیوستن به دادخواست افریقای جنوبی علیه «نسل‌کشی» توسط اسرائیل به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه نکرده است.

پیشتر مصر هم اعلام کرده بود که این کشور قصد دارد به دادخواست آفریقای جنوبی علیه «نسل‌کشی» توسط اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری بپیوندد.

وزارت خارجه مصر روز یک‌شنبه اعلام کرد که قاهره این تصمیم را با توجه به «تشدید» حملات اسرائیل به غزه که شامل «هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان، تخریب زیرساخت‌ها، جابه‌جایی اجباری و ایجاد شرایط زندگی غیرقابل تحمل» در این باریکه است، اتخاذ کرده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری از ۱۱ جنوری روند رسیدگی به شکایت افریقای جنوبی از اسرائیل به اتهام «نسل‌کشی» در غزه را آغاز کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *