طالبان و پاکستان آتش‌بس اعلام کردند

 به دنبال چند روز درگیری‌ مرزی میان نیروهای طالبان و مرزبانان پاکستانی، منابع از برقراری آتش‌بس میان اسلا‌م‌آباد و طالبان خبر داده‌اند.

به دنبال درگیری‌های اخیر میان طالبان و پاکستان، مقام‌های دوطرف چند روز پس از درگیری‌های مرزی در ولایت‌های پکتیا و خوست، بر سر آتش‌بس توافق کرده‌اند. این توافق روز شنبه، ۲۹ ثور، پس از نشست بزرگان دو سوی مرز و مقام‌های پاکستانی و طالبان به دست آمده است.

منابع آگاه از جریان این مذاکرات به بیزنیس ریکاردر گفته‌اند که دلایل اصلی درگیری‌های مرزی میان نیروهای پاکستانی و طالبان، حمایت مقام‌های محلی این گروه و برخی از باشندگان ساحات مرزی از تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) و همچنین ساخت دیوار از سوی نظامیان این کشور در نقاط مرزی است.

براساس اطلاعات، بزرگان محلی دو سوی مرز در قطع‌نامه‌ای سه ماده‌‌ای گفته‌اند که گذرگاه «خرلاچی» واقع در ولسوالی دندپتان پکتیا باید به روی تردد همه وسایط باز شود.

تشکیل یک کمیته به‌منظور بررسی چالش‌ها فرا راه تجار افغان و پاکستانی در خرلاچی از مفاد دیگر این توافق‌ است.

جنرال شهزاد عظیم که هیأت پاکستانی را در این نشست رهبری می‌کرده، به هیأت طالبان گفته است که این کشور ساخت دیوار مرزی را به پایان خواهد رساند.

عظیم مسئولان مرزی طالبان را متهم به حمایت از تحریک طالبان پاکستانی کرده است.

او افزوده: «ما با افغانستان جنگ نداریم، اما در یک جنگ آشکار با تی‌تی‌پی هستیم. حدود یک ماه است که در منطقه اسپیناشاگا و تری‌منگل، پاسگاه‌های نظامیان پاکستانی مورد حمله قرار می‌گیرد و طالبان به تماس ما پاسخی نمی‌دهند.»

در همین حال، شیرمحمد، یک مقام مرزی طالبان در این نشست خاطرنشان کرده است که تا زمانی پاکستان مشکل خود را با تی‌تی‌پی حل نکند، تنش‌های مرزی ادامه خواهد داشت.

او تاکید کرده: «ما به بزرگان شما در اسلام‌آباد هم گفتیم که باید با تحریک طالبان پاکستانی بنشینید و مذاکره کنید و تا زمانی که تی‌تی‌پی وجود دارد، این تنش بین پاکستان و افغانستان ادامه خواهد داشت.»

این در حالی است که طی چند روز اخیر نیروهای پاکستانی و جنگ‌جویان طالبان در مرز میان دو کشور در ولایت‌های پکتیا و خوست با هم درگیر شده‌اند.

برپایه اطاعات، در این درگیری‌ها شش عضو طالبان زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط