روسیه سفر پوتین به چین را برای آینده جهان تعیین‌کننده خواند

به دنبال سفر ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه به چین، مسکو آن‌ را برای آینده جهان تعیین‌کننده و مهم خواند.

ماریا زاخارووا؛ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شنبه‌شب، ۲۹ ثور سفر اخیر ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور این کشور به چین را برای آینده جهان، تعیین‌کننده خوانده است.

زاخارووا در مصاحبه تلویزیونی گفت که سفر پوتین نه تنها آینده منطقه، بلکه آینده تمام دنیا را تعیین خواهد کرد.

در همین حال، خبرگزاری تاس گزارش داده که سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرده است که بیشتر کشورها روابط میان مسکو و پکن را یک «جایگزین مناسب» برای سیاست‌های‌شان می‌دانند.

او با اشاره به طرح صلح چین در اوکراین خاطرنشان کرده: «از دیدگاه ما، راه حل ساده است؛ فدراسیون روسیه فقط باید از اوکراین خارج شود.»

در همین حال، سرگئی لاوروف؛ وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته که روابط و مشارکت فراگیر میان مسکو و پکن از ائتلاف‌های سنتی فراتر رفته است و نقشی حیاتی در حفظ امنیت بین‌المللی و توازن جهانی دارد.

این در حالی است که شی جین‌ پینگ و ولادیمیر پوتین؛ رهبران چین و روسیه روز پنج‌شنبه،۱۶ می، در پکن دیدار کرده‌اند.

این دو رهبر پس از دیدار خود بیانیه‌ای مشترک در مورد «تعمیق همکاری جامع استراتژیک» چین و روسیه برای هماهنگی با هدف آغاز عصر جدید روابط دیپلماتیک بین دو کشور امضا و منتشر کرده‌اند.

بربنیاد بیانیه، این دو کشور همچنان اعتماد و همکاری در زمینه نظامی و رزمایش‌های مشترک را گسترش خواهند داد.

این در حالی است که سفر پوتین به پکن با واکنش ایالات متحده روبه‌رو شده است.

ودانت پاتل؛ سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا پنج‌شنبه گذشته گفته بود که چین نمی‌تواند، هم روابط خود را با غرب بهبود بخشد و هم از روسیه حمایت کند.

به گفته پاتل، امریکا بازسازی اساسی صنعت دفاعی روسیه توسط چین را «عمیقا مشکل‌ساز» می‌بیند و در صورت نیاز اقدامات لازم را در این مورد انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط