جان‌باختن رئیسی؛ پاکستان عزای عمومی اعلام کرد

به دنبال جان‌باختن سید ابراهیم رئیسی؛ رییس جمهور و حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر خارجه ایران در یک سانحه هوایی، دولت پاکستان یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

شهباز شریف؛ نخست وزیر پاکستان امروز دوشنبه، ۳۱ ثور ضمن غم‌شریکی با ایران، گفت: «پاکستان به نشانه احترام به رییس جمهور و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد و پرچم آن (ایران) نیمه برافراشته خواهد بود.»

در همین حال، طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، معاون اول رییس‌ جمهور در صورت مرگ او با موافقت رهبر حکومت مسئولیت‌های او را به عهده می‌گیرد. محمد مخبر معاون اول رئیسی است.

جان‌باختن رئیسی؛ پاکستان عزای عمومی اعلام کرد

به دنبال جان‌باختن ابرایم رئیسی؛ رییس جمهور ایران و همراهانش در یک سانحه، دولت پاکستان عزای عمومی اعلام کرد.

شهباز شریف؛ نخست وزیر پاکستان امروز دوشنبه، ۳۱ ثور ضمن غم‌شریکی با ایران، گفت: «پاکستان به نشانه احترام به رییس جمهور و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرو و پرچم آن (ایران) نیمه برافراشته خواهد بود.»

در همین حال، طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، معاون اول رییس‌ جمهور در صورت مرگ او با موافقت رهبر حکومت مسئولیت‌های او را به عهده می‌گیرد. محمد مخبر معاون اول رئیسی است.

براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی ایران، در صورت درگذشت رئیس‌ جمهور «معاون اول رئیس‌ جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های وی را بر عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.»

پیشتر رسانه‌های ایرانی از جان باختن ابراهیم رئیسی؛ رییس‌ جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر امور خارجه این کشور در سانحه سقوط چرخبال خبر دادند.

این خبر را دقایقی قبل در خبرگزاری رسمی دولت ایران – ایرنا منتشر کرده است.

بعد از ظهر روز گذشته از وقوع سانحه برای بالگرد حامل رییس‌ جمهور ایران و همراهانش گزارش شد. محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز و مالک رحمتی، والی آذربایجان شرقی نیز از سرنشینان این چرخبال بودند.

بربنیاد گزارش‌ها تمام سرنشینان این بالگرد جان باخته‌اند.

چرخبال حامل رئیسی هنگام بازگشت از منطقه مرزی جمهوری آذربایجان، در منطقه جنگلی دیزمار در ولایت آذربایجان شرقی ایران سقوط کرده است.

در همین حال، پیرحسین کولیوند؛ رییس جمعیت هلال احمر ایران نیز صبح امروز اعلام کرد که لاشه ‌چرخبال پیدا شده است.

طبق گزارش‌ها، سخت‌گذربودن منطقه، وجود مه غلیظ و تاریکی هوا امکان جستجو را سخت کرده بود.

دلیل سقوط چرخبال حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش وضعیت بد آب و هوایی ذکر شده است.

مطالب مرتبط