عزت‌الله زواب پس از ۱۱۷ روز از زندان طالبان آزاد شد

مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرده است که عزت‌الله زواب؛ شاعر و نویسنده‌ ننگرهاری پس از ۱۱۷ روز از زندان طالبان آزاد شده است.

مرکز خبرنگاران‌ افغانستان اعلام کرده که عزت‌الله زواب؛ شاعر و نویسنده‌ اهل ولایت ننگرهار و مدیرمسئول نشریه «مینه» پس از ۱۱۷ روز از زندان طالبان در کابل آزاد شده است.

آقای زواب به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که او شامگاه دوشنبه، ۳۱ ثور از زندان معینیت مبارزه با مواد مخدر طالبان در کابل آزاد شده است.

او افزوده است که دو روز پیش از آزادی، به اتهام انتقال «مواد نشه‌آور» از سوی طالبان محاکمه شد و این اتهام را نپذیرفت و پس از آن محکمه دستور آزادی‌اش را صادر کرد.

مرکز خبرنگاران‌ افغانستان گفته است که آقای زواب در چهارم ماه دلو سال گذشته‌ی خورشیدی هنگام سفر از کابل به طرف جلال‌آباد، در منطقه‌ «پلچرخی» از سوی نیروهای وزارت داخله‌ طالبان به اتهام «حمل مشروبات الکی و مواد نشه‌آور» بازداشت شد.

این مرکز گفته است که زواب پیش از آن به‌دلیل سرودن و نشر شعری در ارتباط با منع تحصیل دختران تهدید شده بود، اما طالبان به خانواده‌اش گفته‌اند بازداشت او به کار در نشریه‌ «مینه» و نویسندگی‌اش ارتباط نداشته است.

براساس اعلامیه‌ مرکز خبرنگاران افغانستان، وزارت داخله‌ طالبان تا اکنون در مورد آزادی و جزئیات محاکمه‌ی آقای زواب ابرازنظر نکرده‌ است.

مرکز خبرنگاران‌ افغانستان از آزادی این شاعر و نویسنده استقبال کرده اما افزوده است که «بازداشت طولانی‌مدت او را بدون این‌که اتهام‌اش ثابت شده باشد، غیرقانونی و خلاف قانون رسانه‌های کشور می‌داند».

این مرکز از طالبان خواسته: «به قانون احترام بگذارند و با خودداری از تحمیل سانسور و سرکوب افراد غیرهم‌سو، اجازه بدهند رسانه‌ها و دست‌اندرکاران آن‌ها بتوانند از حقوق قانونی و انسانی خود در چارچوب قانون در زمینه‌ بازتاب وضعیت و نقد کارکرد زمام‌داران استفاده کنند.»

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، بارها خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را بازداشت، شکنجه و زندانی کرده‌اند.

این گروه همچنین محدودیت گسترده‌ای بر نشرات و فعالیت رسانه‌ها وضع و دفتر شماری از رسانه‌ها را مسدود کرده‌ است.

مطالب مرتبط