سه کشور اروپایی فلسطین را به رسمیت می‌شناسند؛ اسراییل سفرای خود را فراخواند

رسانه‌های گزارش داده‌اند که اسپانیا، ناروی و ایرلند کشور مستقل فلسطین را به رسمیت می‌شناسند. رژیم اسراییل در واکنش به این اقدام، سفرای خود را از این کشورها فراخواند.

پولیتیکو به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که اسپانیا امروز چهارشنبه، دوم جوزا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به ایرلند و ناروی می‌پیوندد.

این در حالی است که نخست وزیر ناروی نیز رسما کشور فلسطین را از سوی این کشور به رسمیت شناخت.

رسانه‌های اسرائیلی نیز مدعی شدند که این رژیم به سفرای خود در ایرلند و ناروی دستور داد تا برای رایزنی در مورد به رسمیت شناختن کشور فلسطین بازگردند.

در همین حال، مقام‌های ایرلندی گفته‌اند که قرار است دولت این کشور امروز فلسطین را به‌عنوان کشور مستقل به‌رسمیت بشناسد.

یک منبع آگاه ایرلندی به شرط افشا نشدن هویتش به خبرگزاری رویترز گفته است که این کشور شناسایی فلسطین را به‌عنوان کشور مستقل اعلام می‌کند.

براساس اطلاعات منبع، سیمون هریس؛نخست‌وزیر و مایکل مارتین، وزیر امور خارجه ایرلند در این مورد با رسانه‌ها صحبت خواهند کرد.

ایرلند، اسپانیا، سلوانیا و مالتا به‌عنوان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر اعلام کرده بودند که قصد دارند، کشور فلسطین را به‌رسمیت بشناسند.

این کشورها راه‌حل دو دولتی را تنها راه صلح پایدار در خاورمیانه می‌دانند.
این در حالی است که چند روز پیش امریکا عضویت فلسطین در سازمان ملل را وتو کرده بود.

در حال حاضر فلسطین به‌عنوان عضو ناظر در این سازمان حضور دارد.

این در حالی است که ایرلند در فبروری ۱۹۸۰، اولین کشور اتحادیه اروپا بود که خواستار تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی شد.

پیش از این پدرو سانچز؛ نخست‌وزیر اسپانیا پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرده بود که کشورش با ایرلند، مالتا و سلوانیا برای برداشتن گام‌های اولیه در راستای به‌رسمیت شناختن دولت فلسطین توافق کرده است.

مطالب مرتبط