کمک 10 میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای حمایت از برنامه تغذیه در مکاتب افغانستان

برنامه جهانی غذا (WFP) اعلام کرد که اتحادیه اروپا برای حمایت از برنامه‌های تغذیه در مکاتب افغانستان، ۱۰ میلیون یورو به این برنامه ختصاص داده است.

برنامه جهانی غذا امروز چهارشنبه، ۹ جوزا در خبرنامه‌ای گفته است که کمک اتحادیه اروپا این برنامه را قادر می‌سازد تا فعالیت تغذیه در مکاتب را در سه ولایت دیگر که با سطوح بالای ناامنی غذایی مواجه‌اند، گسترش دهد.

رافائیلا ادیس؛ سرپرست دفتر اتحادیه اروپا در کابل گفته است که گرسنگی می‌تواند مانعی برای آموزش باشد و کمک مالی اضافی اتحادیه اروپا به برنامه جهانی غذا، تضمین می‌کند که کودکان بیشتری در افغانستان غذای مغذی دریافت می‌کنند.

به گفته او، برای کودکان ضروری است تا انرژی و تمرکز لازم را برای یادگیری مؤثر و حفظ سلامتی داشته باشند.

برنامه جهانی غذا گفته است که با کمک‌های مالی اضافی اتحادیه اروپا، می‌تواند بیسکویت‌های غنی‌شده یا خوراکی‌های مغذی تولیدشده محلی را بین دانش‌آموزان در بیش از ۱۰ هزار مکتب در هشت ولایت شامل فراه، غور، جوزجان، ننگرهار، نورستان، پکتیکا، ارزگان و زابل افغانستان توزیع کند.

این برنامه افزوده که دختران در صنف‌‌های چهارم تا ششم برای خانواده‌های خود مواد خوراکی، از جمله روغن نباتی یا پول نقد دریافت خواهند کرد.

به‌گفته‌ برنامه جهانی غذا، این کمک‌ها، تغذیه کل خانواده را بهبود می‌بخشد و خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا فرزندان را در مکتب نگه دارند.

هسیائو وی لی؛ مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان گفته است که فعالیت‌های تغذیه در مکاتب تأثیر مثبتی بر مشارکت و یادگیری داشته است و به خانواده‌ها کمک می‌کند تا فرزندان خود را در مکاتب ثبت‌نام کنند.

به‌گفته او، برنامه جهانی غذا در سال گذشته از ۱.۵ میلیون کودک در مکاتب حمایت کرده است.

وی افزوده که برنامه جهانی غذا برای اولین‌بار در افغانستان با گسترش گستره‌ای وعده‌های غذایی در مکاتب، تولید محلی سمبوسه گیاهی را از مواد محلی غنی‌شده از طریق شبکه‌ای از نانوایی‌های محلی آزمایش خواهد کرد.

این در حالی است که دو روز پیش سازمان نجات کودکان اعلام کرده بود که از هر ده کودک در افغانستان سه کودک با بحران غذایی و گرسنگی مواجه اند. به گفته این سازمان دست‌کم 6.5 میلیون کودک در افغانستان در سال 2024 با بحران گرسنگی مواجه خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *