سرکنسول افغانستان در مشهد دستور برکناری‌اش توسط طالبان را نپذیرفت

منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند که عبدالجابر انصار، جنرال‌کنسول افغانستان در مشهد ایران را برکناری اش توسط طالبان را نپذیرفته است.

منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند که طالبان عبدالجابر انصار؛ جنرال‌کنسول حکومت پیشین در مشهد را برکنار کرده و به‌جای او فرد دیگری را گماشته‌اند.

منابع می‌گویند که وزارت خارجه طالبان در یک اقدام تازه مولوی نصیراحمد حقانی؛ معاون سفارت افغانستان زیر اداره این گروه در تهران را به‌ عنوان جنرال‌کنسول در مشهد معرفی کرده است.

در همین حال، عبدالجابر انصار به دیپلمات طالبان اجازه ورود به کنسول‌گری افغانستان در شهر مشهد را نداده است.

در همین حال، یک منبع در وزارت خارجه طالبان می‌گوید که مأموریت عبدالجابر انصار از تاریخ ۶ جوزا سال جاری به عنوان جنرال‌کنسول افغانستان در مشهد پایان یافته است و امضای وی در تمام اسناد صادره فاقد اعتبار می‌باشد.

از سوی دیگر، به تازگی کنسول‌گری افغانستان در مشهد بدون اشاره به این موضوع طی اعلامیه‌ای گفته است که خدمات این نهاد بدون سکتگی ادامه خواهد داشت و «اسناد مرتبه این نمایندگی مورد وثوق نهادهای معتبر کشور میزبان و نهادهای بین‌المللی قرار دارد.»

در اعلامیه این نمایندگی آمده: «محدودیت‌های تحمیل شده از سوی ریاست کنسولی کابل غیرحرفوی، خلاف قانون و فاقد اعتبار است.»

این در حالی است که در ۷ حوت سال ۱۴۰۱ جمهوری اسلامی ایران به‌رغم انتقادات، خواست و اراده مردم افغانستان و جریان‌های سیاسی مخالف طالبان، رسما سفارت افغانستان در تهران را نیز به این گروه واگذار کرده بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *