طالبان به دانش‌آموزان دختر در بدخشان برقع توزیع کردند

طالبان در بدخشان اعلام کرده‌اند که مسئولان ریاست معارف این گروه برای دانش‌آموزان دختر چهار مکتب در بدخشان «برقع» توزیع کردند.

مسئولان ریاست معارف طالبان در بدخشان اعلام کرده‌اند که در همکاری با یک مؤسسه‌ داخلی برای دانش‌آموزان دختر دوره‌ ابتدائیه در چهار مکتب شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت «برقع» توزیع کرده‌اند.

در اعلامیه ریاست معارف طالبان در بدخشان آمده است که آنان در گام نخست روز گذشته برای ۲۰۰ دختر در «لیسه عالی مخفی بدخشی»، «لیسه نسوان نمبر ۲»، «لیسه نسوان باغ شاه» و «لیسه نسوان الجهاد» در فیض‌آباد برقع توزیع کرده‌اند.

ریاست معارف طالبان گفته است که علاوه بر برقع، برای این دانش‌آموزان لباس مکتب نیز توزیع شده است.

این ریاست گفته است که در هر مکتب برای ۵۰ دانش‌آموز دختر برقع و لباس توزیع کرده است.

براساس اعلامیه‌‌ ریاست معارف طالبان، برقع و لباس برای این دانش‌آموزان از سوی یک مؤسسه موسوم به «مؤسسه‌ انکشافی و اقتصادی روز» تهیه شده است.

ریاست معارف طالبان گفته است که برای ۵۰۰ دانش‌آموز دختر مکاتب ابتدایی ولسوالی‌های بهارک و شهدا نیز برقع و لباس توزیع خواهد کرد.

نازیه بهارستانی؛ رییس مؤسسه‌ روز گفته است که او تلاش می‌کند برای تمام دانش‌آموزان مکاتب ابتدایی بدخشان، لباس و اونیفورم مکتب تهیه کند.

او هدف از این کار را کمک به خانواده‌های فقیر عنوان کرده است.

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های گسترده‌ای بر پوشش زنان و دختران وضع و توصیه کرده‌اند که زنان در اماکن عمومی «برقع» بپوشند.

این گروه قبل از این‌که دانشگاه‌ها را به‌روی دختران مسدود کند، پوشش سرتاپا سیاه و روبند را برای آنان اجباری کرده بود.

مطالب مرتبط