استقبال طالبان از حذف نام این گروه از فهرست گروه‌های تروریستی قزاقستان

وزارت خارجه‌ طالبان از حذف نام این گروه از فهرست «گروه‌های ممنوعه» در قزاقستان استقبال کرده و آن را از میان برداشتن مانعی در برابر ارتقای سطح روابط دوجانبه دانسته است.

قاسم جومات توکایف؛ رییس‌ جمهور قزاقستان گفته است که کشورش برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی، طالبان را از فهرست گروه‌های ترور‌یستی حذف کرده است.

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه‌ طالبان امروز سه‌شنبه، ۱۵ جوزا گفته است که این گام پیشرفت مهمی در درک قزاقستان در رابطه با طالبان است.

بلخی گفته: «قزاقستان شریک مهم تجاری و ترانزیتی افغانستان در منطقه است و این تصمیم راه را برای پیشرفت در روابط دوجانبه و همکاری‌های بیشتر اقتصادی خواهد گشود که نفع هر دو کشور است.»

براساس گزارش وب‌سایت ریاست‌ جمهوری قزاقستان، آقای توکایف روز گذشته در دیدار با رؤسای پارلمان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی همچنین گفته است که فکر می‌کند طالبان برای مدت طولانی دوام خواهند کرد.

او در این دیدار بر اشتراک فعال افغانستان در روابط بین منطقه‌ای نیز تأکید کرده است.

در هشتم ماه جدی سال گذشته‌ خورشیدی علیم‌خان یسین گیلدییف؛ سفیر قزاقستان در کابل در دیدار با امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه‌ طالبان گفته بود که دادگاه عالی قزاقستان رسما طالبان را از فهرست‌ گروه‌های «ممنوعه» در آن کشور خارج کرده است.

در آن زمان آیبک اسمادیاروف؛ سخنگوی وزارت خارجه‌ قزاقستان نیز این خبر را تأیید کرده و گفته بود که این کشور طالبان را براساس رویه‌های سازمان ملل متحد از فهرست گروه‌های ترور‌یستی حذف کرده است.

دادگاه عالی قزاقستان در سال ۲۰۰۵ میلادی طالبان را در فهرست گروه‌های ترور‌یستی در این کشور قرار داده بود.

روسیه نیز در روزهای اخیر به حذف طالبان از فهرست گروه‌های ترور‌یستی تمایل نشان داده است.

ضمیر کابلوف؛ نماینده‌ ویژه روسیه برای افغانستان گفته است که پیشنهاد حذف طالبان از فهرست گروه‌های ترور‌یستی از سوی وزارت‌های خارجه و عدلیه‌ این کشور به پوتین ارائه شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *