طالبان خواهان نقش موثر یوناما در افغانستان شدند

به دنبال اعلام شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر برگزاری نشستی درباره چگونگی کار یوناما در افغانستان، طالبان خواهان نقش موثر یوناما در افغانستان شدند.

رسانه‌های نزدیک به طالبان، امروز سه‌‌شنبه، ۱۵ جوزا گزارش داده‌اند که این گروه خواهان نقش موثر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) است.

براساس گزارش طالبان، ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی این گروه در مورد نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی فعالیت یوناما در افغانستان گفته: «یوناما نقشی را که در افغانستان ایفا کرده امارت اسلامی با آنان همکار بوده است.»

او همچنین گفته: «از یوناما خواسته می‌شود تا در افغانستان فعالیت موثرتری داشته باشد.»

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده، قرار است یک نشست توجیهی در مورد کار دفتر هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) برگزار شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که قرار است این شورا در ماه جاری میلادی یک نشست توجیهی را در مورد کار دفتر هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) برگزار کند.

شورای امنیت در بیانیه‌ای برنامه‌ کاری این شورا طی ماه جون را منتشر کرده و گفته است که رزا اوتونبایوا؛ نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان و رییس یوناما و همچنان یک نماینده از جامعه مدنی در این نشست سخنرانی خواهند کرد.

بربنیاد بیانیه شورای امنیت، قرار است مارتین گریفیتس؛ معاون دبیر کل سازمان در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری نیز براساس قطع‌نامه ۲۶۱۵ مورخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱، در مورد ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان زیر سلطه طالبان در این نشست معلومات ارایه کند.

شورای امنیت تاریخ دقیق برگزاری این نشست را مشخص نکرده است.

این در حالی است که در ماه جوزای گذشته هم این شورا نشستی را با حضور نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان برگزار کرده بود.

طالبان پیش‌تر با معرفی یک نماینده ویژه از سوی سازمان ملل برای افغانستان مخالفت کرده و گفته بودند که با وجود یوناما تعیین چنین نماینده‌ای غیرضروری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *