یونیسف: 49 درصد کودکان افغانستان در فقر غذایی شدید به سر می‌برند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارش جدیدی گفته‌است که از یک چهارم کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان در شرایط فقر غذایی «شدید» زندگی می‌کند. بر بنیاد گزارش یونیسف در افغانستان 49 درصد کودکان در فقر غذایی شدید به سر می‌برند.

این آمار به این معنی است که بیش از ۱۸۰ میلیون کودک در معرض خطر تأثیرات نامطلوب بر رشد و تکامل خود هستند.

هریت تورلس؛ نویسنده اصلی گزارش جدید یونیسف که روز چهارشنبه، ۱۶ جوزا منتشر شد به خبرگزاری فرانسه گفت: «فقر شدید غذایی، کودکانی را توصیف می‌کند که با رژیم‌های غذایی به شدت محروم زنده می‌مانند، آن‌ها از میان گروه‌های غذایی، فقط از دو یا حتی کمتر از دو گروه غذایی تغذیه می‌کنند».

به طور کل، ۴۴۰ میلیون کودک زیر پنج سال که در حدود ۱۰۰ کشور با درآمد کم و متوسط زندگی می‌کنند، در فقر غذایی به سر می‌برند، به این معنی که هر روز به پنج گروه غذایی ضروری برای رشد و تغذیه مناسب دسترسی ندارند.

کاترین راسل؛ ربیس یونیسف در بیانیه‌ای که همراه این گزارش منتشر شده، گفت: «کودکانی که فقط دو گروه غذایی در روز مصرف می کنند – به عنوان مثال، برنج و مقداری شیر – تا ۵۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به اشکال شدید سوء تغذیه هستند».

به گفته تورلس نیز، حتی اگر این کودکان زنده بمانند و بزرگ شوند، «مطمئناً رشد ‌نمی‌کنند و بنابراین در مکاتب عملکرد کمتری دارند».

بر اساس این گزارش، تاثیر این اختلال در رشد به این صورت است که این کودکان «وقتی بزرگسال می‌شوند هم، کسب درآمد مناسب برایشان سخت‌تر می‌شود و این چرخه، فقر را از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کند».

فقر شدید غذایی کودکان در حدود ۲۰ کشور متمرکز شده که در سومالی، ۶۳ درصد کودکان خردسال، در گینه ۵۴ درصد، در گینه بیسائو ۵۳ درصد و در افغانستان ۴۹ درصد کودکان را تحت تاثیر قرار داده است.

گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد درباره شرایط کودکان در نوار غزه که درگیر جنگ میان اسرائیل و حماس است، حاکی است که از هر ۱۰ کودک، ۹ نفر در فقر غذایی شدید زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *