رهبران امریکا و 16 کشور دیگر از حماس و اسرائیل خواستند توافق آتش‌بس را بپذیرند

جو بایدن؛ رییس‌ جمهور امریکا و رهبران ۱۶ کشور دیگر که شهروندان آن‌ها گروگان حماس هستند، در بیانیه مشترکی از این گروه و دولت اسرائیل خواستند که با توافق آتش‌بس و معامله آزادی گروگان‌ها موافقت کند.

آرژانتین، اتریش، برزیل، بلغارستان، کانادا، کلمبیا، دنمارک، فرانسه، آلمان، لهستان، پرتگال، رومانی، صربستان، اسپانیا، تایلند و بریتانیا کشورهایی هستند که شهروندان دو تابعیتی آن‌ها و امریکا در حمله غافلگیرانه گروه حماس در ۱۵ میزان پارسال از خاک اسرائیل ربوده شده و هنوز در اسارت این گروه در غزه هستند.

کاخ سفید امروز پنج‌شنبه، 6 جون اعلام کرد رهبران این کشورها در بیانیه‌ای مشترک با ابراز «نگرانی عمیق» نسبت به وضعیت گروگان‌ها، از آتش‌بس و تبادل گروگان‌ها که اکنون روی میز است، «کاملا حمایت می‌کنند».

این بیانیه همزمان با سفر جو بایدن به اروپا منتشر شد. در این بیانیه با تأکید بر این‌که «دیگر فرصتی نمانده» و اسرائیل آماده برداشتن گامی به جلو برای دستیابی به توافق در این مقطع «سرنوشت‌ساز» است، از حماس خواسته شده که گام مشابهی بردارد.

بیانیه رهبران ۱۷ کشور می‌افزاید: «از رهبران اسرائیل و حماس می‌خواهیم که برای دستیابی به توافق و برقراری آتش‌بس سازش کنند».

گزارش‌های منتشر شده از سوی برخی از رسانه‌های عربی امروز حاکی است که حماس طرح دریافت‌شده از سوی قطر را با طرح اعلام‌شده از سوی رییس جمهور امریکا مغایر دانسته و آن را رد کرده است. اما این امر هنوز از سوی رهبران حماس اعلام نشده است.

طرح اعلام‌شده آزادی همه گروگان‌های ربوده‌شده و استرداد اجساد گروگان‌های کشته‌شده را درنظر گرفته است. اسرائیل در مقابل باید طی سه مرحله، سرانجام با آتش‌بس و خروج نهایی نیروهای خود از باریکه غزه موافقت کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *