نهاد امریکایی خواهان پاسخگویی طالبان در زمینه حقوق بشر شد

در ادامه نقض حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان، «مرکز امنیت امریکا» از سازمان ملل متحد خواست که طالبان را در مورد حقوق بشر پاسخگو بسازد.

نهاد موسوم به «مرکز امنیت امریکا» از سازمان ملل متحد خواسته است که طالبان را در مورد حقوق بشر در افغانستان پاسخگو بسازد.

این نهاد در بیانیه‌ای گفته است که نشست سوم دوحه -در زمانی که حقوق‌ بشر به‌ویژه حقوق زنان در افغانستان نقض می‌شود و داعش نیز تهدید تازه‌ای برای این کشور تلقی می‌شود- با اهمیت است.

این مرکز افزوده است که گسترش داعش در افغانستان نشان داد که می‌تواند به هدف‌های خود در سایر مناطق جهان دست پیدا کند.

مرکز امنیت ایالات متحده همچنین رویکرد «عادی‌سازی روابط» روسیه و چین با طالبان را مورد انتقاد قرار داده است.

در این بیانیه هشدار داده شده که اگر سازمان ملل متحد ابتکارات حقوق بشری خود در افعانستان را دنبال نکند، جامعه جهانی فرصت ارزش‌مندی را برای عیارسازی طالبان با معیارهای حقوق بشری از دست خواهد داد.

در این بیانیه آمده است که وضعیت پیچیده افغانستان نیازمند ترکیب ظریفی از تعامل، فشار و ترغیب طالبان به بیرون راندن گروه داعش از این کشور است.

مرکز امنیت ایالات متحده همچنین از اقدام‌های اخیر سازمان ملل در مورد افغانستان ستایش کرده و گفته است که این اقدام‌های اخیر به کاهش خطر هراس‌افکنی در افعانستان و آزار و اذیت جنسیتی زنان کمک می‌کند.

این در حالی است که قرار است دور سوم نشست دوحه با میزبانی سازمان ملل متحد درباره افغانستان، با اشتراک نماینده‌های ویژه کشورها در قطر برگزار شود.

در این میان دیدبان حقوق‌ بشر از سازمان ملل و شورای امنیت خواسته است که با طالبان در مورد حقوق بشر در افغانستان برخورد «قاطع» داشته باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *