کشف پنج بمب بزرگ جاسازی شده در یک مسجد تاریخی در عراق

مقام‌های عراقی اعلام کرده‌اند که پنج بمب بزرگ جاسازی شده در یک مسجد تاریخی در این کشور کشف شده‌اند.

مقامات عراق اعلام کردند که پنج بمب بزرگ جاسازی شده در دیوار مسجد تاریخی النوری در شهر موصل در جریان مرمت از سوی سازمان یونسکو، کشف شده است.

ارتش عراق می‌گوید که داعش در جریان سه سالی که شهر موصل را اشغال کرده بود، این بمب‌ها را کارگذاری کرده بود.

مسجد النوری در شهر موصل عراق معروف به الحدبه یا «گوژپشت» با مناره کج یکی از بناهای تاریخی عراق مربوط قرن دوازدهم است. این مسجد تاریخی در جریان بازپس‌گیری شهر از گروه داعش در سال ۲۰۱۷ تخریب شده بود.

سازمان فرهنگی یونسکو از سال ۲۰۲۰ بدین سو در پی بازسازی این مسجد تاریخی است. بمب‌های کارگذاری شده در دیوار این مسجد نیز در جریان مرمت ساختمان آن از سوی کامندان یونسکو کشف شدند.

جنرال تحسین الخفاجی؛ سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک نیروهای مختلف عراق گفت بمب‌های جاگذاری شده «جهادگران داعش» در دیوار مسجد النوری کشف و یکی از آن‌ها از دیوار خارج و خنثی شده است. این مقام افزود که نیروهای امنیتی بمب‌های‌ باقی‌مانده را نیز خنثی خواهند کرد.

در گزارش‌ها آمده است که ابوبکر البعدادی رهبر سابق داعش در سال ۲۰۱۴ تاسیس «خلافت اسلامی» را در مسجد تاریخی النوری اعلام کرده بود.

مقامات عراق پس از کشف بمب‌های بزرگ در مسجد النوری، منطقه را بستند و از سازمان فرهنگی یونسکو خواستند کار مرمت و بازسازی را در این ساحه متوقف کند.

سازمان فرهنگی یونسکو در حال بازسازی و مرمت بسیاری از بناهای تاریخی در عراق است که در جریان جنگ داعش در سال ۲۰۱۷ به ویرانه بدل شده‌اند.

مطالب مرتبط