آلمان یک اثر هنری سرقت شده را به افغانستان تحویل داد

موریم هنر شهر هامبورگ آلمان اثر هنری سرقت شده را به افغانستان تحویل داد. این تابلوی دیواری مرمر در جریان جنگ‌ها سرقت شده بود. اثر یاد شده سال ۲۰۱۳ در پاریس به فروش رسیده بود.

تولگا بییرله؛ مدیر این موزیم گفت که این موزیم هنگام خرید این اثر اشتباه کرده بود و متوجه نشده بود که این اثر سرقت شده است.

براساس اطلاعات موزیم شهر هامبورگ، این تابلو که پیشینه آن به قرن دوازدهم بر می گردد، از حویلی کاخ سلطنتی سلطان مسعود سوم در ولایت غزنی بوده است. اثر یاد شده طی کاوش های بین سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۶ کشف شده و به موزیم هنرهای اسلامی غزنی تحویل داده شده بود.

موزیم شهر هامبورگ این اثر تاریخی را سال ۲۰۱۳ طی یک حراجی در پاریس خریداری کرده بود. بعداً مشخص شد که تابلوی یادشده مربوط به افغانستان است و به سرقت رفته بوده است.

اثر هنری مذکور در نتیجه بی ثباتی در افغانستان و حمله ارتش شوروی پیشین در اواخر دهه ۱۹۷۰ به این کشور دزدیده شده و در اوایل دهه ۹۰ به بازار آثار هنری پاریس منتقل شده بود.

موزیم هامبورگ تاکید کرده که از سال ۲۰۱۴ تلاش کرده تا با همکاری اداره حافظت از میراث‌های فرهنگی و وزارت خارجه این کشور، این اثر را به افغانستان بازگرداند.

مطالب مرتبط