هوش مصنوعی قدرت تشخیص نوشتار جدی و طنز را پیدا می‌کند

براساس یک مطالعه جدید، ماشین آلات چیزهای زیادی را درک نمی‌کنند؛ از جمله مواردی مانند گفتار طنز آمیز؛ اما تلاش‌ها برای ایجاد فضایی برای یادگیری قدرت تفکیک مطالب طنز و جدی توسط هوش مصنوعی ادامه دارد.

اخیراً گزارش‌هایی درباره نوشتن مقاله توسط هوش مصنوعی و حتی برنده شدن هوش مصنوعی دربرابر انسان‌ها منتشر شده؛ اما پرسش این است که آیا هوش مصنوعی اصلا تفاوتی بین گفتار طنز، جدی و سایر مطالب قائل است یا خیر؟

در حقیقت به نظر می‌رسد یک دستگاه نمی‌تواند چیزهای زیادی را درک کند و مطمئناً نمی تواند طنز را درک کند. بنابراین چنین ضعفی حتی ممکن است منجر به اشاعه مطالب طنز جعلی در فضای مجازی شود.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه واشنگتن نگرانی‌های اساسی خود نسبت به وضعیت فعلی را در قالب یک مقاله عنوان کرده اند. داکتر لوی؛ نویسنده اصلی این مقاله می نویسد: «تفکیک طنز از اخبار جعلی ممکن است در عمل دشوار باشد. این بدان معناست که طنز مشروع می‌تواند ممنوع شود، در حالی که اطلاعات غلط ممکن است توجه ناخواسته‌ای را به خود جلب کند. برای کاربران ، طبقه بندی صحیح طنز به عنوان اخبار جعلی ممکن است آن‌ها را از محتوای سرگرمی مطلوب محروم کند؛ در حالی که شناسایی یک خبر جعلی به عنوان یک طنز مشروع ممکن است آن‌ها را در معرض اطلاعات غلط قرار دهد.»

با این حال مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ که توسط محققان دانشگاه غربی انتاریو انجام شده نشان داد که برخی کلمات طنزآمیز و کلیشه‌ای را می‌توان به یادگیری ماشینی افزود؛ اما این رویکرد برای تفکیک کلی مطالب طنز و غیر طنز کافی نیست.

محققان دانشگاه مریلند نیز سعی کردند پژوهشی را شامل ۲۸۳ مقاله خبری جعلی و ۲۰۳ مقاله طنز از جنوری ۲۰۱۶ تا اکتوبر ۲۰۱۷ با موضوع سیاست امریکا را با کمک هوش مصنوعی بررسی کنند و در نهایت متوجه شدند تفکیک مطالب طنز و غیر طنز توسط هوش مصنوعی به دشواری انجام می‌گیرد.

با این وجود پژوهشگران معتقد اند که می‌توان با ارائه مطالب طنز به هوش مصنوعی و کار بر اساس این نمونه‌ها تا حد زیادی به کاهش خطای هوش مصنوعی کمک کرد؛ حتی برخی پژوهشگران پیش‌بینی کرده‌اند که طی سال‌های آینده هوش مصنوعی می‌تواند نویسنده فیلم و سریال‌های طنز باشد.

مطالب مرتبط