استفاده از تلفن هوشمند قبل از خواب قند خون را افزایش می‌دهد

بررسی‌های تازه نشان می‌دهد که استفاده از تلفن هوشمند قبل از خواب، میزان قند خون را در بدن افزایش می‌دهد.

کارشناسان توصیه می‌کنند که برای حفظ سطح قند خون مناسب، یک رژیم غذایی سالم و متعادل با فعالیت های بدنی منظم ترکیب شود؛ اما ممکن است به‌زودی این فهرست قرار گرفتن در معرض تلفن‌های هوشمند را نیز در خود جای دهد.

دیابت نوع ۲ باعث می شود بدن کنترل میزان قند خون را از دست بدهد و نکته عجیب این است که با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت یک ساعت قبل از خواب شبانه، باعث افزایش ناگهانی سطح قند خون می‌شود.

این مطالعه که در ژورنال روانشناسی و رفتار منتشر شده است، نشان می‌دهد که این افزایش به دلیل قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی است که از دستگاه های الکترونیکی ساطع می شود.

کاترین روزارت؛ محقق فوق دوکتورا در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس در این خصوص گفت: «حتی در سطحی که فکر می کنید استفاده از تلفن همراه بی ضرر است، قرار گرفتن در معرض نور در شب می تواند تعدادی از مشکلات را برای سلامتی ایجاد کند.نور در شب یک عامل ایجاد بیماری غدد درون ریز محیطی است.»

وی توضیح داد که ریتم شبانه روزی بدن یا ساعت طبیعی آن بر اساس تقویم ۲۴ ساعته خورشید اجرا می‌شود و به بدن کمک می‌کند تا ریتم منظم هورمونی را در بافت های غدد درون ریز مدیریت کند. با این حال هنگامی که مغز در شب در معرض نور است ، ساعت داخلی بدن دچار اختلال می‌شود و خوابیدن بسیار سخت تر می‌شود و باعث ایجاد تغییراتی در بدن می شود که در نهایت زمینه‌ساز افزایش قند می‌شود.

بر این اساس گفته می‌شود استفاده از تلفن، تبلت و حتی تلویزیون قبل از خواب می تواند بدن را در معرض نوری خطرناک قرار دهد.

النا کریستوفید؛ متخصص غدد درون‌ریز در دانشگاه کلمبوس ، اوهایو گفته‌است: «شما ممکن است از عینک مسدود کننده نور درخشان استفاده کنید، که این روزها به صورت آنلاین فروخته می‌شود. توصیه من این است که تا زمانی که از کمپیوتر ، تلفن‌های هوشمند، آی پد استفاده می کنید یا به تماشای تلویزیون می پردازید، عینک های مخصوص را استفاده کنید.»

طبق گفته بانک اطلاعاتی Statista ، کاربران گوشی های هوشمند در ایالات متحده طی سال ۲۰۱۸ به ۲۵۷٫۳ میلیون نفر رسیده اند.

این در حالی است که بیش از ۳۰ میلیون امریکایی مبتلا به دیابت هستند که ۹۰ تا ۹۵ درصد از آن‌ها مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

مطالب مرتبط