اختراع پرینتر پوستی که سوختگی‌های عمیق را درمان می‌کند

محققان نوعی :پرینتر پوست» قابل حمل ساخته‌اند که می‌تواند با چاپ ورقه‌های سلول بنیادی روی پوست برای درمان سوختگی عمیق مورد استفاده قرار بگیرد.

 محققان دانشگاه تورنتو طی ۱۰ سال تحقیق، دستگاهی قابل حمل برای درمان سوختگی‌های شدید ساخته‌اند که پوست در آن‌ها از بین رفته‌است.

 این دستگاه می‌تواند ورقه‌های بزرگی از جوهر زیستی را چاپ و فرایند درمان سوختگی را تسریع کند.

در همین راستا محققان آخرین نسخه از این دستگاه را آزمایش کرده‌اند. آن‌ها برای نخستین‌بار متوجه شدند این دستگاه می‌تواند فرایند احیای پوست سالم را در خوک‌ها سرعت ببخشد.

درمان زخم‌های سوختی عمیق شامل برداشتن پوست سالم قسمتی از بدن و پیوند آن در بخش زخم است؛ اما در سوختگی‌های عمیق در نواحی وسیعی از بدن انسان، این روش کاربردهای محدودی دارد.

در همین راستا محققان در سال ۲۰۱۸ یک نمونه از دستگاهی قابل حمل را ابداع کردند. اکنون این دستگاه پس از ۱۰ بار تغییر طراحی شبیه ابزاری است که جراحان در اتاق عمل استفاده می‌کنند. محققان در آزمایش‌های پیشین نشان دادند که این دستگاه می‌تواند در دو دقیقه یا کمتر یک زخم را با پوست تازه بپوشاند.

دستگاه مذکور ورقه‌هایی از مواد زیستی حاوی سلول‌های استروما مزانشیمی را پرینت می‌کند. سلول‌های استروما در حقیقت نوعی از سلول‌های بنیادی هستند که قابلیت تولید انواع مختلفی از سلول را دارند؛ اما در این تحقیق از آن‌ها برای کمک به بازسازی و احیای پوست استفاده شده‌است. اکنون با توجه به نتایج تحقیقات پیشین،  آزمایش‌های جدید روی پوست خوک انجام شده تا سوختگی عمیق را درمان کند.

مطالب مرتبط