مذاکرات صلح و تداوم خشونت؛ گفتگو در قطر، خون‌ریزی در افغانستان

با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در قطر، حملات طالبان همچنان ادامه داشته‌است. این گروه تنها شب گذشته در ولایت‌های قندهار، قندوز و کاپیسا حملات شدیدی را علیه نیروهای دولتی انجام داده‌اند. در این حملات به دو طرف تلفات سنگین وارد شده‌است.فواد امان؛ معاون سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید، هیچ نوع تغییری در میزان خشونت‌های طالبان به وجود نیامده و حملات این گروه همچنان ادامه دارد. به گفته او نیروهای دولتی در چارچوب حالت دفاعی فعال، به حملات طالبان پاسخ می‌دهند.

حملات طالبان در قندهار
منابع ارتش در جنوب کشور می‌گویند، طالبان شب گذشته (شنبه، ۲۲ سنبله) بر یک مرکز نظامی در ولسوالی شاه‌ ولی‌کوت ولایت قندهار حمله کرده که در این حمله سه نیروی دولتی کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

محمد صادق عیسی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل می‌گوید، پس از این حمله، نیروهای هوایی، جنگجویان طالبان را آماج قرار داده که در نتیجه، ۳۷ جنگجو کشته شده‌اند.

همزمان گزارش شده که طالبان شب گذشته با موتر بمب‌گذاری شده یک پایگاه نیروهای ارتش را در ولسوالی میوند قندهار نیز آماج قرارداده‌اند که در این رویداد، یک نیروی امنیتی کشته و سه نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

حملات قندوز
منابع محلی در ولایت قندوز نیز می‌گویند، طالبان دیشب در ولسوالی امام صاحب و در حومه مرکز این ولایت، علیه نیروهای دولتی حملات تهاجمی داشته‌اند و در این حملات، پنج نیروی پولیس کشته و چهار نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

عصمت الله مرادی؛ سخنگوی والی قندوز می‌گوید، در ضد حمله نیروهای دولتی ۱۲ جنگجوی طالبان نیز کشته شده‌اند.

حمله بر مرکز ولسوالی تگاب کاپیسا
مسئولان امنیتی در ولایت کاپیسا اعلام کردند که آمرجنایی فرماندهی پولیس ولسوالی تگاب این ولایت با پنج نیروی پولیس، توسط طالبان کشته شده‌اند.

شایق شورش؛ سخنگوی فرماندهی پولیس کاپیسا می‌گوید که طالبان نیمه‌شب گذشته (شنبه، ۲۲ سنبله) با استفاده از منازل مسکونی بر فرماندهی پولیس تگاب حمله تهاجمی انجام دادند.

به گفته او در این حمله، پنج نیروی پولیس به شمول آمر جنایی ولسوالی تگاب کشته و هفت پولیس دیگر زخمی شده‌اند.

در خواست آتش‌‍بس عبدالله عبدالله
با تداوم خشونت طالبان، عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی که می‌گوید که باید در گام نخست، خشونت‌ها تا سطح قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و سپس، آتش‌بس بشردوستانه و در اخیر، آتش‌بس دائمی، برقرار شود.

عبدالله که در برنامه افتتاح مذاکرات بین الافغانی در قطر اشتراک کرده‌است، می‌گوید، هر دو جانب در ادامه این در مورد آتش‌بس بحث خواهند کرد.

او امروز در یک نشست خبری در قطر گفت: «آتش‌بس، خواسته‌ مردم است و من مطمئنم که هر دو هیأت، در کنار سایر موضوعات، در این مورد نیز بحث خواهند کرد. آغاز مذاکرات صلح، به خودی خود، یک گام بسیار تاریخی است و نمی‌تواند بلافاصله همه مسائل را حل کند، اما مردم انتظار دارند که خشونت کاهش یابد.»

در این نشست خبری، معصوم ستانکزی؛ رییس هیأت مذاکراتی دولت نیز بر کاهش خشونت تاکید کرد و گفت: «منطقی نیست که گفت‌وگو در قطر ادامه داشته باشد؛ اما در افغانستان، خون‌ریزی ادامه یابد.»

او افزود که پس از پایان نشست افتتاحیه، اولین نشست رسمی بین هیأت دولت و طالبان برگزار شد.

ستانکزی افزود: «در این نشست، روی برخی از موضوعات، توافق‌‌های ابتدایی صورت گرفت. توافق‌ها شامل ایجاد گروه‌های تماس بین دو طرف بود. دو طرف، روی آماد‌گی‌ها برای نشست‌های بعدی، کار می‌کنند.»

مراسم افتتاحیه مذاکرات بین الافغانی روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه پایتخت قطر، برگزار شد.

در این مراسم، شماری از نمایندگان کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی نیز اشتراک داشتند و بر پایان جنگ در افغانستان، تأکید کردند؛ اما بر خلاف توقع طی ۲۴ ساعت گذشته حملات طالبان و خون‌ریزی همچنان ادامه داشته‌است. حالا دیده شود که مذاکرات توام با خشونت می‌تواند منجر به صلح شود؟

مطالب مرتبط