بیش از ۲۵۰ نفر طی شش سال به‌دلیل گرفتن سلفی جان باخته‌اند

نتایج یک تحقیق نشان داده‌است که گرفتن عکس سلفی یا خودنگار بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ میلادی جان بیش از ۲۵۰ نفر را گرفته‌است.

براساس دستاوردهای این پژوهش که در نشریه مراقبت‌های اولیه و صحت خانواده منتشر شده است، از اکتوبر ۲۰۱۱ تا نوامبر ۲۰۱۷ تعداد ۲۵۹ نفر جان خود را به هنگام گرفتن سلفی از دست داده‌اند.

طبق این گزارش، میزان مرگ بر اثر سلفی ممکن است بسیار بیش‌تر از رقم اعلام شده‌باشد؛ اما دلیل روانشناختی پشت سر سلفی‌گرفتن چیست؟

تریسی آلووی؛ روانشناس می‌گوید اینکه سلفی افراد را به مرگ سوق می‌دهد لزوما درست نیست. در واقع بیشتر افرادی که بر اثر گرفتن سلفی‌های ماجراجویانه جان خود را از دست داده‌اند، قبل از آن نیز مبادرت به انجام این دست فعالیت‌ها کرده‌اند.

او می‌گوید: «اگر کسی به‌طور معمول آدم ماجراجویی باشد یا رفتارهای این شکلی را در زندگی آفلاین و شخصی خودش نشان دهد، احتمالا همین‌دست رفتارها را در زندگی آنلاین خود هم به نمایش خواهد گذاشت. پس اینطور نیست که ببینید یکدفعه آدم‌ها به هنگام یک عمل خطرناک موبایل‌ در دست مشغول گرفتن سلفی از خودشان باشند.»

اما با این وجود چه چیزی آدم‌ها را به قبول خطر انجام چنین کارهایی سوق می‌دهد؟

دوپامین یا هورمون احساس خوب
خانم آلووی می‌گوید: «وقتی یک لایک یا یک کامنت مثبت دریافت می‌کنیم حجم عظیمی از دوپامین وارد خون‌مان می‌شود. همین ترشح دوپامین بعضی رفتارها را تشدید می‌کند به نحوی که اگر عکسی لایک زیاد یا بازخورد خوبی گرفت، فرد تشویق می‌شود که آن کار را دوباره انجام دهد.»

تحقیقات نشان می‌دهد توریست‌ها بیش‌تر از بقیه در معرض انجام چنین اعمالی هستند؛ چرا که دوست دارند جالب توجه به نظر بیایند.

اما چرا بیشتر جوان‌ها به سمت انجام چنین کارهایی گرایش دارند؟ برای این امر دو مورد را می‌توان برشمرد: مغز تکامل نیافته و داشتن احساس شکست‌ناپذیری.

داکتر آلووی در این خصوص می‌گوید: «قشر پیش‌پیشانی مغز بخشی است که مغز را قادر می‌کند تصمیمات منطقی اتخاذ کند. این بخش در جوانان هنوز در حال تکامل است. به علاوه این حس شکست‌ناپذیری که اکثرا در نوجوان‌ها دیده می‌شود آن‌ها را در برابر انجام چنین رفتارهای مخاطره‌آمیزی آسیب‌پذیرتر می‌کند.»

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین تعداد مرگ هنگام سلفی در اثر غرق شدن حاصل شده‌است. تصادفات جاده‌ای، سقوط از ارتفاعات، حمله حیوانات و برق‌گرفتگی از جمله عوامل دیگر هستند.

طبق این تحقیق در میان کشورها، روسیه بیشترین میزان مرگ بر اثر سلفی را به خود اختصاص داده است، در سال ۲۰۱۶ میلادی بود که دختری ۱۲ ساله به هنگام تلاش برای گرفتن عکس از خود در بالکن خانه در طبقه هفدهم برج مسکونی تعادلش را از دست داد و به پایین سقوط کرد.

چندماه پیش نیز فردی دیگر در روسیه در حالی‌که تلاش می‌کرد به هنگام بالا رفتن از یک ترانسفارمر برق سلفی بگیرد، دچار برق‌گرفتگی شد و زنده در آتش سوخت.

سقوط از ارتفاع به هنگام گرفتن سلفی نیز به صورت مکرر در کشورهای اروپایی سبب مرگ افراد شده است. در ماه جاری میلادی دو بریتانیایی در شهر آلیکانته اسپانیا به هنگام گرفتن سلفی از خود در ارتفاع حدود ۱۲ متری سقوط کردند و جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط