بایدن مصوبه کنگره برای کنترل سلاح را امضا کرد

جو بایدن؛ رییس‌جمهوری امریکا پیش از سفرش به اروپا، روز شنبه ۲۵ جون، مصوبه جدید کنگره برای کنترل سلاح را امضا کرد. با امضای او، این طرح به قانون قابل اجرا، تبدیل شده است.این قانون که از حمایت نسبی نمایندگان هر دو حزب امریکا برخوردار است، مهم‌ترین اقدام دولت این کشور طی سه دهه گذشته، برای کنترل و کاهش شمار خشونت‌ها و قتل‌های ناشی از استفاده از سلاح در ایالات متحده، به‌شمار می‌رود.

آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته، به‌ویژه در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، شمار قتل‌ها و خشونت‌هایی که با اسلحه در امریکا انجام شده است؛ تقریبا در تمامی ایالت‌های این کشور افزایش داشته است.

طرح جدید مبارزه با خشونت ناشی از اسلحه در امریکا بعد از تایید هر دو مجلس سنا و نمایندگان کنگره برای امضای رییس جمهوری به قصر سفید فرستاده شد و جو بایدن پیش از ترک واشنگتن برای شرکت در دو نشست گروه جی ۷ و ناتو در اروپا آن را امضا کرد.

این طرح با کسب ۶۵ رای موافق و ۳۳ رای مخالف در مجلس سنا و ۲۳۴ رای موافق در مقابل ۱۹۳ رای مخالف در مجلس نمایندگان اولین طرحی است که در راستای کنترول و مبارزه با خشونت ناشی از اسلحه در نزدیک به ۳۰ سال گذشته در کنگره امریکا به تصویب می رسد.

رییس جمهوری بایدن با اشاره به اینکه تصویب این طرح افراد زیادی را نجات خواهد داد، گفت که پیام خانواده‌های قربانیان این بود که «کاری انجام بدهید…، به خاطر خدا فقط یک کاری انجام بدهید. خوب امروز، ما این کار را کردیم.»

بر اساس این قانون، بررسی پیشینه برای خریداران جوان اسلحه تشدید می‌شود، سلاح‌های گرم از مجرمان خشونت خانگی دور نگه داشته می‌شود، و به ایالت‌ها کمک می‌شود قوانینی وضع کنند که بر اساس آن، مقامات به شیوه آسان‌تری بتوانند سلاح‌های افراد خطرناک را ضبط کنند.

آقای بایدن که در حضور همسرش؛ جیل بایدن، این طرح را امضاء کرد، گفت هنوز کار زیادی باید انجام داد و او هرگز تسلیم نخواهد شد.

بخش اعظم هزینه‌های این قانون ١٣ میلیارد دالری صرف تقویت برنامه‌های سلامتی روان و کمک به مکاتب خواهد شد.

طرفداران و مدافعان مصوونیت سلاح از رییس جمهور بایدن خواسته اند تا خودش اقدامات قویتری را بر سرکوبی خشونت‌های مسلحانه روی دست گیرد، اما رییس جمهور امریکا می‌خواهد که کنگره در این خصوص قانون تصویب کند، زیرا تاثیرات آن در مقایسه با فرمان رییس جمهور پایدارتر است.

بر اساس آمارها، از آغاز سال جاری در ایالات متحده در رویدادهای مختلف مسلحانه، به شمول خودکشی با اسلحه، در حدود ۱۹ هزار نفر جان باخته و بیش از ۱۶ هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

مطالب مرتبط