تعلیق ده‌ها وبسایت ثبت شده با دامنه «af.» به دلیل تحریم طالبان

منابع خبری گزارش داده‌اند که وبسایت‌های ثبت شده با دامنه ملی «af.» به دلیل عدم پرداخت بدهی به طالبان تعلیق شدند.

blank

بربنیاد گزارش‌ها، بیش از صد وبسایت با دامین افغانستان (af.) در اینترنت تعلیق شده‌اند. شرکت خدمات اینترنتی فرانسوی به خاطر تحریم‌ بانکی طالبان، نتوانسته است به وزارت مخابرات طالبان پرداخت مالی داشته باشد.

دامین‌ها برای وبسایت‌های شخصی یا دولتی معمولا با پیشوند مخفف نام کشورها در اینترنت ثبت می‌شوند که ثبت دامین به نام‌های کوتاه را ممکن می‌سازد در غیر آن باید دامین دات کام (com.) ثبت کنند.

عنایت‌الله الکوزی؛ سخنگوی وزارت مخابرات و آی‌تی طالبان به رویترز گفته است که ۱۵۰ دامین (af.) که برای افغانستان از طریق یک شرکت فرانسوی به نام «گندی» در پاریس ثبت شده‌ بودند، تعلیق شده‌اند به خاطر اینکه حدود ۱۷ هزار دالر پرداخت آن انجام نشده است.

مدیر این شرکت نیز به رویترز گفته است که شمار آن‌ها در حدود ۱۰۰ دامین است که به خاطر تحریم‌های بین‌المللی طالبان و افغانستان پرداخت و تسویه بانکی امکان نداشته است.

او گفته است که با توجه به زمینه این مشکل، چراغ سبز برای همه پرداخت‌ها مشکل است و تلاش برای حل این موضوع ادامه دارد که زمانگیر است.

تعلیق شدن دامنه‌های af. در اوایل هفته گذشته توجه جامعه فناوری را جلب کرده است.

وب‌سایت‌های دولتی افغانستان تحت کنترل طالبان با همین دامین فعالیت دارند؛ اما ظاهرا مشکل پرداخت داخلی وجود ندارد.

فعالیت‌های اینترنتی طالبان در شبکه‌های مجازی به صورت رسمی در ایکس (توییتر سابق) متمرکز شده است.

شرکت متا که مالک فیسبوک، اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ است، فعالیت اعضای طالبان را ممنوع کرده و گفته است که حساب‌های طالبان را می‌بندد و اجازه تبلیغات برای طالبان را نمی‌دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *