شورای امنیت خواهان توقف سرکوب زنان توسط طالبان شد

۱۱ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر بیانیه‌ای مشترک خواهان توقف سرکوب زنان و دختران از سوی طالبان شده و از این گروه خواسته‌اند که فشارها و سرکوب علیه زنان را متوقف کند.

blank

نمایندگان ۱۱ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز دوشنبه، ۷ حوت با نشر بیانیه‌ای مشترک ادامه‌ تبعیض جنسیتی سیستماتیک و ستم بر زنان و دختران در افغانستان را قویا محکوم کرده و از طالبان خواسته‌اند که سیاست‌‌ها و احکامی را که زنان و دختران را سرکوب می‌کنند، لغو کنند.

این بیانیه پیش از برگزاری نشست شورای امنیت درباره‌ افغانستان از سوی اکوادور، فرانسه، جاپان، مالتا، کوریای جنوبی، سیرالئون، اسلوونی، سویس، بریتانیا، ایالات متحده و گویان صادر شده است.

نشست شورای امنیت درباره افغانستان روز گذشته پشت درهای بسته برگزار شده و تاکنون اطلاعاتی از آن به بیرون درز نکرده‌ است.

نمایندگان ۱۱ کشور و امضاکنندگان بیانیه تعهدات مشترک برای زنان، صلح و امنیت (WPS)، در بیانیه‌ای بر تعهد قوی شان برای پی‌گیری حقوق و منافع زنان و دختران در افغانستان تأکید کرده‌اند.

آنان گفته‌اند که صلح، ثبات و توسعه پایدار در افغانستان تنها در صورتی می‌تواند حاصل شود که یک روند سیاسی فراگیر مبتنی بر احترام به حاکمیت قانون و حقوق بشری همه مردم افغانستان وجود داشته باشد؛ روندی که در آن حقوق زنان و دختران به‌طور کامل رعایت و صدای همه افغان‌ها شنیده می‌شود.

نمایندگان ۱۱ کشور ادامه‌ تبعیض جنسیتی سیستماتیک و ستم بر زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان را به شدت محکوم کرده و از این گروه خواسته‌اند که فورا همه سیاست‌ها و احکامی را که زنان و دختران را سرکوب می‌کنند، از جمله محدودیت‌ بر تحصیل، کار و آزادی حرکت و آزادی بیان را لغو کنند.

نمایندگان این کشورها گفته‌اند که زنان و دختران باید از حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی خود در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استفاده کامل داشته باشند.

آنان بر نقش ضروری زنان در پیش‌گیری و حل مناقشات، ایجاد صلح و واکنش بشردوستانه تأکید کرده‌اند و گفته‌اند که مشارکت برابر زنان در انکشاف، اقتصاد و پروسه‌های سیاسی در افغانستان حیاتی است.

نمایندگان کشورها افزوه‌اند که افغانستان به اعلامیه‌ جهانی حقوق‌بشر متعهد بوده و عضو کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، کنوانسیون حقوق کودک، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سایر کنوانسیون‌های حقوق‌بشر است و باید تعهدات بین‌المللی این کشور رعایت شود.

آنان تأکید کرده‌اند که در قبال نقض حقوق‌بشر و جنایات علیه زنان و دختران باید پاسخگویی وجود داشته باشد.

نمایندگان اعضای شورای امنیت با اشاره به وضعیت بشری در افغانستان، از طالبان خواسته‌اند تا اطمینان حاصل کنند که زنان بخشی از نیازسنجی‌ها، برنامه‌ریزی و ارسال کمک‌های بشردوستانه هستند.

این در حالی است که طالبان کار زنان در تمام نهادهای غیردولتی از جمله سازمان ملل را منع کرده‌اند.

در ادامه‌ بیانیه اعضای شورای امنیت آمده است که آنان مجددا بر اهمیت حیاتی کار هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) تأکید می‌کنند و از تلاش این نهاد، سایر آژانس‌های سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان در حمایت از زنان و دختران افغان قدردانی می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *