سفیر ایران با وزیر خارجه طالبان دیدار کرد

وزارت خارجه‌ طالبان از دیدار و گفتگوی حسن کاظمی قمی؛ سفیر و نماینده‌ ویژه رییس جمهور ایران در کابل با امیرخان متقی؛ سرپرست این وزارت خبر داده و گفته که آن‌ها در مورد روابط دوجانبه، تجارت، ترانزیت و پیشرفت‌های اخیر منطقه‌ای گفتگو کرده‌‌اند.

blank

حافظ ضیا احمد؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ طالبان شامگاه چهارشنبه، ۲۳ حوت اعلام کرد که حسن کاظمی قمی؛ سفیر و نماینده‌ ویژه رییس جمهور ایران در کابل با امیرخان متقی؛ سرپرست این وزارت دیدار کرد.

او همچنین گفته که آنان در این دیدار روابط طالبان با کشورهای منطقه را «رو به رشد» خواندند و آن را به نفع همه‌ منطقه دانستند.

در اعلامیه‌ وزارت خارجه‌ طالبان آمده است که نماینده‌ ویژه ایران در این دیدار در مورد نشست اخیر نمایندگان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان در دوحه معلومات داده است.

بر اساس این اعلامیه، سرپرست وزارت خارجه‌ طالبان در این دیدار در مورد حل مشکلات مهاجران افغانستان در ایران، افزایش صادرات برق ایران به افغانستان، پیشرفت در رابطه به استفاده‌ طالبان از بندر چابهار و رسیدن آب به سیستان و بلوچستان ایران پس از بارندگی‌های اخیر صحبت کرده است.

وزارت خارجه‌ طالبان جزئیات بیشتری در مورد این دیدار منتشر نکرده است.

طالبان و ایران در بیش از دوونیم سال اخیر تعامل گسترده‌ داشته‌اند و مقام‌ها و هیأت‌های دوطرف برای توسعه‌ روابط بارها به تهران و کابل سفر کرده‌اند.

نماینده‌ ویژه ایران بارها بر رویکرد منطقه‌محور نسبت به افغانستان تأکید کرده و گفته که «گروه تماس منطقه‌ای» را در این راستا ایجاد کرده است.

در همین حال، ایران و طالبان در رابطه به حقابه آن کشور از رود هلمند و مسائل مرزی با چالش‌هایی نیز مواجه بوده‌اند.

در روزهای اخیر و پس از بارندگی‌ها و جاری شدن سیلاب، آب رودخانه‌ هلمند وارد سیستان و بلوچستان ایران شده است.‌

پس از سرازیر شدن آب رودخانه‌ هلمند به سیستان و بلوچستان، یک دیپلمات ایرانی ادعا کرد که حقابه آن کشور از این رودخانه پس از تعامل با طالبان رهاسازی و وارد این ولایت شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *