خبرنگاران افغان در تبعید: طالبان ریشه‌های آزادی بیان و رسانه را خشکانده‌اند

شماری از خبرنگاران تبعیدی افغانستان در اروپا و امریکا در نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل متحد، استخبارات طالبان را بزرگ‌ترین «دشمن رسانه‌های آزاد» در افغانستان عنوان کرده‌ و گفته‌اند: «طالبان ریشه‌های آزادی بیان و رسانه را خشکانده‌اند.»

blank

شماری از خبرنگاران تبعیدی افغانستان در اروپا و امریکا روز یک‌شنبه، ۲۷ حوت به مناسبت روز ملی خبرنگار، در نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل متحد از این سازمان خواستند تا مقام‌های طالبان و نهادهای مربوط به این گروه را به دلیل نقض آزادی بیان در افغانستان تحریم کند.

در این نامه تاکید شده: «طالبان ریشه‌های آزادی بیان و رسانه را خشکانده‌اند.»

روزنامه‌نگاران افغان در تبعید و فعالان آزادی بیان همچنین خواستار تهیه گزارشی در مورد وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان از سوی از ریچارد بنت؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان شده‌اند.

به گفته آنان، در این گزارش باید نقش استخبارات طالبان در سرکوب آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان زیر سلطه این گروه افشا شود.

آزادی خبرنگاران در بند طالبان از خواست‌های دیگر این روزنامه‌نگاران از سازمان ملل است.

این در حالی است که طالبان پس از تسلط بر افغانستان، رسانه‌ها و خبرنگاران را به‌شدت سرکوب کرده‌اند.

پیشتر مرکز خبرنگاران افغانستان نیز به مناسبت «روز ملی خبرنگاران» اعلام کرده بود که رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور طی سال جاری از لحاظ سطح آزادی و برخورداری از حقوق بنیادی‌ و قانونی‌شان با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو بودند و حقوق‌شان به شکل گسترده‌ای نقض شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *