ادعای طالبان درباره مبارزه با داعش و القاعده پوچ است

به دنبال ادعاهای مکرر طالبان مبنی بر سرکوب داعش و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان و مبارزه با این گروه‌ها، انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا این ادعای طالبان را پوچ خوانده و رد کرده است.

blank

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا امروز پنج‌شنبه، ۹ حمل اعلام کرد که ادعای طالبان مبنی ‌بر مبارزه آنان با داعش و قطع رابطه‌شان با شبکه القاعده بی‌اساس و «پوچ» است.

این انستیتوت با نشر گزارشی گفته است که حملات اخیر در قندهار و حومه مسکو، قدرت و توانایی داعش را به نمایش گذاشت و ادعای نابودسازی شاخه خراسان این گروه از سوی طالبان را بی‌اساس ثابت کرد.

به گفته این نهاد، گروه داعش نه‌تنها توانایی عملیاتی خود را در افغانستان به‌دست آورده‌ است، بلکه می‌تواند بر اهداف بین‌المللی نیز حمله کند.

در این گزارش آمده که «عقب‌نشینی» نظامی امریکا و متحدانش از افغانستان، پرسش‌های جدی را درباره مبارزه با «تروریزم و مهار آن» در سطح جهان ایجاد کرده است.

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا تاکید کرده که پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان چشم‌انداز منطقه به‌طور قابل توجهی به نفع «گروه‌های افراطی خشن» تغییر کرده است.

در این گزارش آمده که داعش علی‌رغم رقابت خونین با طالبان همچنان قوی است.

بربنیاد این گزارش، طالبان به ائتلاف دیرینه خود (القاعده) وفادار مانده‌اند و این گروه هسته‌های فعالی را در بسیاری از ۳۴ ولایت کشور ایجاد کرده است.

در همین حال، انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا تاکید کرده است که ۲۱ گروه «افراطی خشونت‌آمیز» دیگر پایگاه‌های منطقه‌ای و عملیاتی را در افغانستان تحت نظارت طالبان پیدا کرده‌اند.

در این گزارش به تنش‌های اخیر حکومت پاکستان و طالبان و رابطه این گروه با تی‌تی‌پی نیز پرداخته شده است.

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا تصریح کرده است که طالبان در تلاش برای «تقویت حاکمیت ظالمانه خود»، بسیاری از اعضای تی‌تی‌پی را نیز به افغانستان فراخوانده‌اند.

به گفته این نهاد، علی‌رغم حمایت اسلام‌آباد از طالبان در زمان حضور ایالات متحده و متحدانش در افغانستان، این امر روابط آن گروه با دولت پاکستان را تیره کرده است.

طالبان همواره ادعا کرده‌اند که القاعده در افغانستان وجود ندارد، داعش سرکوب شده است و به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهند تا از خاک افغانستان بر کشور دیگری حمله کند.

در همین حال، حملات اخیر داعش در حومه مسکو و قندهار، نگرانی‌‌ها را در افغانستان و کشورهای همسایه بیش‌تر کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *