سازمان همکاری شانگهای خواستار «مبارزه» طالبان با «تروریزم» شد

در ادامه افزایش نگرانی‌ها مبنی بر تبدیل شدن افغانستان به پایگاه گروهای تروریستی، سازمان همکاری شانگهای از طالبان خواست که به تعهدات خود در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی عمل کنند.

blank

به‌دنبال نگرانی‌های بین‌المللی در مورد افزایش فعالیت «گروه‌های ترویستی» در افغانستان تحت حاکمیت طالبان، سازمان همکاری شانگهای در پی نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو این سازمان چهارشنبه‌شب، ۱۵ حمل بار دیگر از طالبان خواست که به تعهدات خود در زمینه مبارزه با این گروه‌ها عمل کنند.

بخش مطبوعات شورای امنیت ملی روسیه، به نقل از بیانیه‌ای سازمان همکاری‌ شانگهای اعلام کرده که فعالیت‌ «گروه‌های تروریستی» در افغانستان، تهدیدی جدی برای کشورهای عضو این سازمان منطقه‌ای است.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، این نشست که در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شده و در آن وضعیت افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است.

در این بیانیه آمده: «هیأت این سازمان از طالبان خواست تا به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تروریزم، به‌ویژه در جلوگیری از فعالیت‌ سازمان‌های تروریستی بین‌المللی و سایر گروه‌های مستقر در خاک افغانستان که تهدیدی جدی برای فضای سازمان همکاری شانگهای هستند، عمل کنند.»

در همین حال، آجیت دوال؛ مشاور امنیت ملی هند هم در نشست سازمان همکاری‌ شانگهای گفت که تشکیل دولت فراگیر و حفظ حقوق زنان و اقلیت‌ها، اولویت‌های فوری این سازمان در افغانستان است.

دوال افزود که دهلی‌نو نسبت به حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان نگران است.

او همچنین گفته که حملات فرامرزی که از سوی هر گروه با هر انگیزه و در هر جایی که انجام شود،‌ غیرقابل توجیه است.

او افزوده: «با عاملان تروریزم باید به‌گونه موثر و فوری برخورد شود، از جمله با کسانی که در تروریزم فرامرزی دخیل هستند.»

این در حالی است که حملات اخیر داعش بر ایران و روسیه و همچنین افزایش تحرکات گروه‌های افراطی در کشورهای همسایه، از جمله پاکستان، سبب نگرانی رهبران کشورهای منطقه و سازمان‌های جهانی شده است.

براساس گزارش نهادهای بین‌المللی، طالبان روابط خود را با «گروه‌های تروریستی» حفظ کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این نیز سازمان پیمان امنیت جمعی در مورد حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی، به‌ویژه القاعده و داعش در افغانستان زیر سلطه طالبان ابراز نگرانی کرده بود.

به‌رغم نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از تهدیدات داعش در افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در تازه‌ترین اظهاراتش گفته که داعش در کشور سرکوب شده است.

او روز گذشته مقام‌های برخی از کشورهای منطقه و جهان را متهم به تبلیغ به نفع داعش و بزرگ‌نمایی این گروه کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *