بانک جهانی ۱۶ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

بانک جهانی اعلام کرده است که ۱۶ میلیون دالر برای حمایت از تجارت‌های کوچک با تمرکز بر زنان و مشاغل تحت رهبری زنان در افغانستان کمک می‌کند.

blank

بانک جهانی، روز چهارشنبه، ۱۵ حمل اعلام کرد که این کمک از طریق صندوق امانی تاب‌آوری افغانستان (ای‌آر‌تی‌اف) صورت می‌گیرد و مستقیما به دفتر بنیاد آقاخان در امریکا پرداخت می‌شود.

ملیندا گود؛ رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است: «حمایت از تأمین‌کنندگان مالی کوچک در افغانستان یکی از معدود گزینه‌های قابل اجرا در حال حاضر برای ارتقای دسترسی به منابع مالی در افغانستان و به‌ویژه برای زنان است.»

رییس دفتر بانک جهانی افزوده: «هدف این پروژه تقویت بخش مالی کوچک در افغانستان است تا صاحبان مشاغل کوچک و مشاغل تحت رهبری زنان بتوانند به اعتبار مالی مورد نیاز برای بازسازی مشاغل خود، بازسازی زندگی خود و کمک به احیای بخش خصوصی دسترسی داشته باشند.»

بانک جهانی گفته است که این کمک مالی از «پروژه‌ی توانمندسازی تأمین مالی کوچک و شرکت‌ها برای تاب‌آوری و رشد» حمایت می‌کند.

این بانک افزوده است که از طریق این پروژه، قرضه‌های تجارت‌های کوچک که به‌دلیل شرایط اقتصادی به‌وجود آمده و پس از آگوست سال ۲۰۲۱ پرداخت نشده، پرداخت می‌شود و از این طریق به احیای تأمین‌کنندگان قرضه‌های کوچک در افغانستان کمک می‌کند و همچنین نقدینگی آن‌ها را افزایش می‌دهد تا دوباره به تجارت‌های کوچک منابع مالی فراهم کنند.

براساس اعلامیه‌ بانک جهانی، تمرکز این پروژه بر ۱۵ ولایت افغانستان، شامل ولایت‌های بدخشان، بغلان، بلخ، بامیان، دایکندی، فاریاب، هرات، جوزجان، کابل، قندوز، ننگرهار، پروان، سمنگان، سرپل و تخار خواهد بود؛ زیرا در این ولایت‌ها بنیاد آقاخان کار می‌کند و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ قرضه‌های کوچک فعال هستند.

این پروژه در افغانستان از طریق بنیاد آقاخان و «بنیاد ضمانت اعتباری افغانستان» تطبیق می‌شود.

بانک جهانی گفته است که «بنیاد ضمانت اعتباری افغانستان» در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده است و «تلاش می‌کند تا با ارائه‌ ضمانت‌های اعتباری و کمک‌های فنی، دسترسی شرکت‌های کوچک و متوسط افغانستان به منابع مالی را افزایش دهد».

بانک جهانی از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، به کمک‌های خود به این کشور ادامه داده است، اما این کمک‌ها بیشتر از طریق نهادهای بین‌المللی صورت گرفته است و تلاش شده تا از دسترسی طالبان به آن جلوگیری شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *