مک‌کال: طالبان درد و وحشت را بر خانواده‌های امریکایی تحمیل کرده‌اند

مایکل مک‌کال؛ رییس کمیته‌ روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا با اشاره به زندانی بودن شهروندان امریکایی در زندان‌های طالبان می‌گوید که طالبان در کنار افغان‌ها درد و وحشت را بر خانواده‌های امریکایی نیز تحمیل کرده‌اند.

مایکل مک‌کال؛ رییس کمیته‌ روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا روز دوشنبه، ۲۰ حمل با اشاره به زندانی بودن رایان کوربت، شهروند این کشور در زندان طالبان گفت که این گروه علاوه بر افغان‌ها «درد و وحشت» را بر خانواده‌های امریکایی نیز تحمیل کرده است.

مک‌کال در یک سخنرانی در محوطه مجلس نمایندگان امریکا گفت: «پیامدهای فاجعه‌بار خروج امریکا از افغانستان قابل پیش‌بینی بود. طوری که طالبان منطقه را به وحشت می‌اندازند و مردم افغانستان را وحشت‌زده کرده‌اند، درد وحشتناکی را نیز بر خانواده‌های امریکایی تحمیل کرده‌اند.»

براساس اظهارات این عضو ارشد مجلس نمایندگان امریکا، طالبان رایان کوربت را از ۶۰۷ روز به این‌سو به دور از نور خورشید در یک سلول نگه‌داری می‌کنند.

مک‌کال تصریح کرد که با گذشت نزدیک به دو سال از بازداشت کوربت، امیدهای او برای بازگشت به ایالات متحده در حال کم‌رنگ شدن است.

او افزود: «اوایل امروز من این فرصت را داشتم که با آنا کوربت، همسر رایان، سه فرزند نوجوان‌شان و والدینش ملاقات کنم. اکنون بیش از هر زمان دیگری از جان رایان می‌ترسند.»

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا همچنان از ارایه قطعنامه‌ای در همکاری با رهبر دموکرات‌های این مجلس که در آن خواستار آزادی فوری کوربت شده‌اند، خبر داده است.

به گفته مک‌کال، در حالی که شهروندان امریکایی در بند طالبان به‌سر می‌برد، دولت بایدن پیام متفاوتی را برای این گروه ارسال می‌کند و از زمان بازداشت رایان حدود یک میلیارد دالر کمک به کشوری ارسال کرده که در کنترل «یک رژیم تئوکراتیک قرون وسطایی» است.

این در حالی است که رایان کوربت در ۱۰ آگست ۲۰۲۲ از سوی طالبان در افغانستان بازداشت شده بود.

طالبان بدون ارائه جزئیات، بازداشت وی و چند شهروند خارجی دیگر را تایید کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این هم برخی از فعالان مدنی، نمایندگان کنگره ایالات متحده و حتی مقام‌های این کشور خواستار آزادی فوری این شهروند امریکایی از زندان طالبان شده بودند.

مطالب مرتبط