طالبان: تدابیر ویژه امنیتی برای مراسم محرم گرفته‌ایم

وزارت داخله طالبان اعلام کرد که پولیس امن عامه‌ این گروه «تدابیر ویژه‌ی امنیتی» را برای تأمین امنیت مراسم عزاداری دهه محرم و روز عاشورا در کابل و ولایت‌ها روی دست گرفته است. همزمان منابع در ولایت هرات از وضع محدودیت‌های شدید طالبان بر این مراسم خبر می‌دهند.

این وزارت امروز(دوشنبه، ۱۸ سرطان با نشر اعلامیه‌‌ای از تامین امنیت محرم «اطمینان» داده و از مردم خواسته است که با نیروهای این گروه همکاری کنند.

وزارت داخله‌ی طالبان عکس‌هایی را نیز نشر کرده است که نیروهای این گروه را در شماری از ساحات منطقه‌ی شیعه و هزاره‌نشین غرب کابل نشان می‌دهد.

این وزارت مشخص نکرده است که برای تأمین امنیت مراسم عزاداری دهه‌ی محرم چه تدابیری روی دست گرفته است.

پیش از این «شورای علمای شیعه افغانستان» از طالبان خواسته بود که امنیت مراسم عزاداری دهه‌ی محرم را تأمین کنند و مانع اختلال و ناامنی در این مراسم شوند.

مراسم عزاداری دهه‌ی محرم در افغانستان از روز یک‌شنبه هفته جاری آغاز شده است.

در این مدت، منابع محلی از غزنی و هرات گزارش داده‌اند که طالبان بر عزاداری شیعیان در این ولایت‌ها محدودیت وضع کرده‌اند. منابع گفتند که طالبان دو‌ مرد را از شهرک جبرئیل به‌خاطر نصب پرچم عزاداری بازداشت کرده‌اند و نیز پرچم‌های محرمی را پاره کرده‌اند.

در تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود که دو فرد شب‌هنگام پارچه‌های محرمی را از سر دروازه‌ها پایین و پاره می‌کنند. گفته می‌شود که این پرچم‌ها در «بازارچه»‌ی محله حاجی عباس نصب شده بودند.

طالبان سال گذشته نیز محدودیت‌های گسترده بر عزاداری شیعیان در دهه‌ محرم وضع کرده بودند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *