چین از فهرست کشورهای دستکاری‌کننده ارزش پول خارج شد

امریکا کشور چین را از جمع کشورهایی که ارزش پولی‌شان را عمدا دستکاری می‌کنند، خارج کرده‌است.

وزارت مالیه امریکا روز دوشنبه، ۱۳ جنوری اعلام کرد که چین را از فهرست کشورهایی که قصدا ارزش واحد پولی‌شان را دستکاری می‌کنند، خارج کرده و این اقدام امریکا در آستانه امضای توافق برای پایان‌دادن به ۱۸ ماه جنگ تجاری و نبرد تعرفه‌ها با چین انجام شده‌است.

رویترز گزارش داده‌است که استیو منوچین؛ وزیر مالیه امریکا قبل از این چین را به دستکاری ارزش پولی برای دستیابی به موقعیت بهتر در عرصه تجارت بین‌المللی متهم کرده‌بود.

در تازه‌ترین گزارش وزارت خارجه ا‌مریکا آمده‌است که چین اقدامات ضروری را برای جلوگیری تغییر مصنوعی ارزش پول انجام داده و موافقت خود را با ارائه اطلاعات درباره مبادلات ارزی اعلام کرده‌است.

در همین حال، لیو هی؛ معاون اول رئیس جمهوری چین هم روز گذشته برای امضای توافقنامه مرحله اول تجاری تازه با امریکا وارد واشنگتن شده‌ و قرار است براساس این توافق، امریکا برخی از تعرفه‌ها بر کالاهای چینی را کاهش ‌دهد و در مقابل چین محصولات بیشتری را از امریکا بخرد.

گفته می‌شود که پکن موافقت کرده‌است که علاوه بر میزان خرید سال ۲۰۱۷، حداقل به ارزش ۲۰۰ میلیارد دالر کالا و خدمات بیشتر در دو سال آینده از امریکا خریداری کند.

مطالب مرتبط