یونیسف: نصف کودکان سوریه از تحصیل محروم‌اند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) یکشنبه شب، در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از نیمی از کودکان سوریه به دلیل ۱۰ سال جنگ در این کشور از تحصیل محروم‌اند.

تید شیبان؛ مدیر منطقه خاورمیانه و شمال افریقای یونسف و مهندهادی هماهنگ کننده منطقه‌ای امور بشردوستانه بحران سوریه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که کودکان سوریه هزینه زیادی بابت جنگ در این کشور می‌پردازند که ماه مارچ سال جاری این بحران ۱۰ ساله می‌شود و یک لکه تاریک را برجای گذاشته است.

در این بیانیه آمده است که بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک از تحصیل باز مانده‌اند که ۴۰ درصد آنان را دختر بچه‌ها تشکیل می‌دهند.

این بیانیه افزوده که احتمال دارد که این ارقام در سال ۲۰۲۰ به خاطر پیامدهای ناشی از ویروس کرونا افزایش یابد.

مسؤولان منطقه‌ای یونیسف تصریح کردند که نظام آموزشی در سوریه از کمبود منابع مالی، از هم پاشیدگی رنج می برد و ناتوان است که خدماتی امن، عادلانه و پایدار در اختیار میلیون‌ها کودک سوری قرار دهد.

بر اساس این بیانیه، شیوع ویروس کرونا بحران آموزش در سوریه را بحرانی‌تر کرده است، هرچند که پیش از آن به خاطر جنگ در این کشور، از هر سه مدرسه، یک مدرسه غیرقابل استفاده شده بود.

درگیری در سوریه که در سال ۲۰۱۱ آغاز شد، تاکنون بیش از ۳۸۷ هزار کشته برجای گذاشته است و براساس گزارش سازمان ملل متحد حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این کشور آواره شده‌اند که ۵ میلیون و ۵۰۰ تن آنها به خارج از این کشور مهاجرت کرده‌اند.

مطالب مرتبط