سقوط بی‌سابقه ارزش روپیه پاکستان در برابر دالر

رسانه‌های پاکستانی از سقوط بی‌سابقه ارزش روپیه پاکستان در برابر دالر امریکایی خبر داده و تعدادی از آگاهان امور اقتصادی در پاکستان هم تایید کرده‌اند تا زمانی که صندوق بین‌المللی پول به پاکستان قرض ندهد، این کشور نمی‌تواند جلو افزایش نرخ اجناس و کاهش ارزش روپیه در برابر ارز‌های خارجی از جمله دالر را بگیرد.

در همین حال، بانک مرکزی پاکستان گفته‌است که در حال حاضر سطح تورم ۱۳.۳۷ درصد است که بلندترین رقم در دو سال گذشته می‌باشد.

به دنبال بحران سیاسی در اوایل ماه اپریل نیز روپیه پاکستان ارزش خود را در برابر دالر از دست داد و یک دالر در بدل ۱۸۰ روپیه مبادله می‌شد؛ اما در سه روز اخیر ارزش روپیه در مقابل دالر به گونه پی‌هم کاهش یافته‌است.

شماری از آگاهان امور اقتصادی، افزایش واردات در برابر صادرات را دلیل اصلی کاهش ارزش روپیه پاکستان می‌دانند و می‌گویند که با افزایش نیازمندی به دالر، ارزش آن بلند می‌رود.

داد و ستد تجارتی بسیاری از کشور‌ها با دالر امریکایی انجام می‌شود.

این در حالی است که شهباز شریف؛ نخست‌وزیر پاکستان اخیراً برای تمدید تاریخ پرداختن قرض آن کشور به عربستان سعودی سفر کرد و بر اساس توافق او و محمد بن سلمان؛ ولیعهد عربستان، تاریخ پرداخت قرض سه میلیارد دالری به عقب افتاد.

بر اساس آمار بانک مرکزی پاکستان، در حال حاضر سطح تورم ۱۳.۳۷ درصد است که بلندترین رقم در دو سال گذشته می‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *