مجاهد: یوناما ترس زنان از طالبان را بزرگ‌نمایی می‌کنند

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان گزارش اخیر یوناما را رد کرده و اعلام کرده است که یوناما و برخی از حلقات بیرونی، موضوع ترس زنان از حکومت این گروه را بزرگنمایی می‌کنند.

blank

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان گزارش تازه هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) مبنی بر این‌که ۷۰ درصد زنان در افغانستان به‌دلیل ترس از آزار و اذیت طالبان از خانه‌های‌شان بیرون نمی‌روند را رد کرد.

مجاهد گفته که یوناما و حلقات دیگر موضوع ترس زنان را بزرگ‌نمایی کرده و مردم را به تشویش می‌اندازند.

آقای مجاهد به تلویزیون ملی افغانستان که تحت کنترل طالبان است گفته: «ما در عمل هیچ چیزی را نمی‌بینیم. شما در کابل هستید می‌بینید در هیچ جا و هیچ روزی بازداشت نداریم.»

در حالی که در روزهای گذشته گزارش‌های مستند از کابل و برخی ولایات دیگر درباره اقدام طالبان به بازداشت زنان به بهانه حجاب منتشر می‌شد، آقای مجاهد می‌گوید: «نه کدام پولیسی موظف شده که خانم‌ها را بگیرد و نه هم کدام تخطی وجود دارد.»

سخنگوی طالبان گزارش‌های منتشر شده از جمله گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل درباره ترس زنان از بیرون شدن از خانه‌های‌شان را تبلیغات خوانده و گفته «حلقات بیرونی وظیفه گرفته‌اند و همچون موضوعات را بزرگ‌نمایی می‌کنند».

او این گزارش‌ها و «حلقات» را مسبب ایجاد ترس در میان مردم خوانده است.

آقای مجاهد به تلویزیون ملی گفت: «بارها رد کرده‌ایم و مکررا می‌گویم که هیچ بازداشتی صورت نگرفته است.»

در همین حال، سخنگوی طالبان اذعان کرد که بازداشت زنان صحت دارد؛ اما به گفته او این اقدامات‌ یک روزه بوده و گروهی از زنان پولیس طالبان موظف شده بودند این ماموریت را انجام دهند.

مجاهد افزوده که زنانی که بازداشت شده بودند «برای‌شان توصیه‌هایی شده و بعد از دو ساعت آزاد شدند و هیچ زندانی در این بخش نداریم».

اما دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان،‌ یوناما در گزارشی مفصل که روز جمعه منتشر کرد، گفت که ۷۰ درصد زنان به‌دلیل فرمان‌های طالبان درباره لباس و نحوه پوشش زنان و لزوم همراهی مردان با زنان، می‌ترسند یا احساس امنیت نمی‌کنند.

این گزارش در آستانه اجلاس بین‌المللی به رهبری سازمان ملل در دوحه قطر منتشر شد که قرار است در آن نمایندگان ویژه کشورها و اعضای این سازمان درباره افغانستان و نحوه تعامل با طالبان گفتگو کنند.

گروه طالبان که از تابستان سال ۱۴۰۰ قدرت را در افغانستان به‌دست گرفت، زنان را از عرصه زندگی اجتماعی حذف کردند، دختران را از رفتن به مکتب بالاتر از صنف شش و دانشگاه‌ها منع و قیودات شدیدی بر شیوه پوشش و حجاب زنان وضع کرده‌ است.

در یک نظرسنجی دیگر که یوناما و نهادهای همکار آن انجام داده‌اند ۹۶ درصد زنان افغانستان با به رسمیت شناختن حکومت طالبان مخالفت کرده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *