طالبان در دو قدمی عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل

دیده‌بان سازمان ملل می‌گوید که نامزدی افغانستان تحت حاکمیت طالبان به شورای حقوق بشر سازمان ملل هنوز پابرجا است و احتمال دارد طالبان این کرسی را احراز کنند.فاکس‌نیوز به نقل از دیده‌بان سازمان ملل گزارش داده که یک گروه ناظر سازمان ملل بر این احتمال تاکید کرده که افغانستان تحت کنترل طالبان شاید بتواند در ماه اکتوبر کرسی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را کسب کند.

هیلل نویر؛ مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل گفته‌است که طالبان در دوقدمی دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار دارند.

هیلل نور افزوده‌است: «دولت سابق افغانستان کنترل نمایندگی دایمی سازمان ملل را به دست دارد؛ اما اگر کمیته اعتبارنامه این سازمان، سهیل شاهین، فرد معرفی‌شده از سوی طالبان را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل بپذیرد، افغانستان تحت سلطه طالبان برای دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل نزدیک‌تر می‌شود.»

فاکس نیوز گفته‌است که با توجه به عضویت چین، کوبا و ونزویلا، حضور اعضای غیردموکراتیک و دیکتاتور در شورای حقوق بشر سازمان ملل چیز جدیدی نیست.

سازمان ملل هنوز سهیل شاهین را به عنوان سفیر افغانستان در این سازمان نپذیرفته و نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل است.

افغانستان در زمان حکومت پیشین از حوزه آسیا- اقیانوسیه به این کرسی نامزد شده‌بود. ۷ کشور از این حوزه برای کسب سه کرسی باهم رقابت می‌کنند.

فاکس نیوز گفته‌است که در ماه اکتوبر امسال قرار است ۱۸ کشور برای کسب ۱۴ کرسی در یک دوره سه ساله شورای حقوق بشر سازمان ملل بین هم رقابت کنند.

از حوزه آسیا- اقیانوسیه کشورهای کوریای جنوبی، ویتنام، بنگلادش، بحرین، قرقیزستان، افغانستان و مالدیو باهم برای سه کرسی رقابت می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *