هشدار وزارت انرژی و آب از وقوع سیلاب در ساحات اکثر حوزه‌های دریایی

وزارت انرژی و آب طالبان اعلام کرده که احتمال بارندگی، برف‌باری نسبتاً شدید، وقوع سیلاب و بالا آمدن سطح آب دریاها در سه روز آینده در ساحات اکثر حوزه‌های دریایی افغانستان وجود دارد.

این وزارت امروز سه‌شنبه، ۴ ثور در نشر خبرنامه‌ای گفته‌است که از تاریخ ۵ تا ۷ ماه روان احتمال سرازیرشدن سیلاب و ازدیاد سطح آب دریاها در شماری از ساحات حوزه‌های دریایی کشور وجود دارد.

خبرنامه افزوده که احتمال بارندگی و برف‌باری نسبتاً شدید همراه با سیلاب در حوزه «پنج آمو، شمال، هریرود، هلمند و کابل» پیش‌بینی می‌شود و احتمال وقوع سیلاب ناشی از بارندگی، آب شدن برف با بلند شدن سطح آب در مسیر دریاهای کوکچه، تالقان، بغلان، سمنگان، بلخ، سرپل، میمنه، کوشک و کاشان، بادغیس، غور، هرات، فراه، خاشرود، هلمند، ارغنداب، ترنک، غزنی، پکتیکا، پکتیا، خوست، پنجشیر، غوربند، کابل، میدان‌وردک، کنر و لغمان و شماری از سیل‌برهای مربوط وجود دارد.

این وزارت از ساکنان مناطق متذکره خواسته است تا از نزدیک شدن در کنار دریاها هنگام سیلاب یا آب‌خیزی خودداری کرده و هنگام جاری شدن سیلاب و یا بلندرفتن سطح آب دریاها به مناطق پایین‌دست خبر بدهند تا از تلفات انسانی جلوگیری شود.

این در حالی است که جاری شدن سیلاب‌ها از اثر بارندگی‌های شدیدی در ولایات مختلف افغانستان در روزهای اخیر دست‌کم صد کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشته است.

مطالب مرتبط