اوکراین خواهان محاکمه عامل شلیک موشک به هواپیمای این کشور شد

وزارت امور خارجه اوکراین، خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی در ایران به اوکراین و محاکمه افراد دخیل در شلیک موشک به این هواپیما شده‌است.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین

وادیم پریستایکو؛ وزیر خارجه اوکراین امروز سه‌شنبه، ۱۱ فبروری در یک نشست خبری در شهر روم، پایتخت ایتالیا گفته‌است که باید زنجیره افراد دخیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر آن شد، مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، او گفته که برای پیشرفت تحقیقات در زمینه چگونگی سرنگونی هواپیمای مسافربری تهران-کی‌یف که ماه گذشته با دو موشک دفاع هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد، دسترسی به اطلاعات جعبه سیاه لازم است.

وزیر خارجه اوکراین اضافه کرده است: «موضوع این نیست که یک سرباز دست‌به‌اسلحه بوده و واکنش اضافه‌ای نشان داده؛ بلکه ما می‌خواهیم سلسله‌مراتب فرمان شلیک مشخص شود و بدانیم دستور را چه کسی داده که بشود او را دادگاهی کرد.»

در حالی که مقام‌های ایرانی می‌گویند هیچ برنامه‌ای برای ارسال جعبه سیاه به اوکراین یا کشور دیگری ندارند، وزیر خارجه اوکراین افزود که کشورش در حال هماهنگی با ۵ کشور دیگر است تا سرانجام به جعبه سیاه آن هواپیما دست پیدا کنند.

وی همکاری تهران بعد از سرنگونی هواپیما را از همان لحظات اولیه، «بسیار مشکل» دانسته، اما بر ادامه تلاش اوکراین در این زمینه تاکید کرده است.

به‌دنبال سرنگونی پرواز ۷۵۲ شرکت هوایی اوکراین حامل ۱۷۶ مسافر از کشورهای ایران، اوکراین، افغانستان، بریتانیا، کاناد و سویدن، همه مسافران و خدمه آن کشته شدند.

مقام‌های ایران در ابتدا تلاش می‌کردند نقص فنی را عامل سقوط هواپیما معرفی کنند؛ اما پس از انتشار ویدیویی از شلیک یک موشک به این هواپیما و پافشاری جاستین ترودو؛ نخست‌وزیر کانادا، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران به نقش این نیرو در سرنگونی این هواپیما اذعان کرد.

وی با این حال این اتفاق را یک «خطای انسانی» توصیف کرد، اما از آن رو که ایران در ابتدا حاضر نشد شلیک دو موشک به هواپیما را تائید کند و از ارسال جعبه سیاه به خارج از کشور نیز خودداری می‌کند، این کشور در این مورد تحت فشار فزاینده بین‌المللی قرار گرفته است.

پنهان‌کاری مقام‌های ایرانی در این زمینه، اعتراضات داخلی و خیابانی نیز به همراه داشت و در جریان تجمعات، بیشترین شعارها علیه سپاه پاسداران مطرح شد.

با این حال علی خامنه‌ای؛ رهبر ایران با «تشکر» از فرماندهان سپاه برای توضیح درباره ماجرای سقوط هواپیما بر پیگیری و تلاش برای پیشگیری این گونه حوادث تاکید کرد. ‎

این در حالی است که در هفته‌های اخیر تلویزیون اوکراین یک فایل صوتی مربوط به یکی از پروازهای نزدیک به هواپیمای اوکراینی سرنگون‌شده در نزدیکی تهران منتشر کرد که به گفته رییس‌جمهوری اوکراین، محتوای این فایل نشان می‌دهد «مقام‌های ایران از ابتدا از شلیک موشک خبر داشتند» اما آن را پنهان کردند.

مطالب مرتبط