کاهش آمار کرونا در افغانستان؛ شناسایی ۵ بیمار جدید در ۲۴ ساعت

وزارت صحت عامه اعلام کرد که با شناسایی پنج بیمار جدید، تعداد کل بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۵۵ هزار و ۳۳۵ تن رسید‌ه‌است. به گفته این وزارت، در شبانه‌روز گذشته دو کرونا نیز جان باخته‌اند.بر بنیاد گزارش رسمی این وزارت که امروز (‌شبنه، ۱۸ دلو) منتشر شد، شمار مجموعی فوتی‌های ناشی از کووید- ۱۹ در افغانستان به دو هزارو ۴۱۰ نفر رسیده‌است.

طبق آمار وزارت صحت عامه، در شبانه‌روز گذشته ۹ بیمار مبتلا به کرونا در کشور بهبود یافته‌اند و اکنون شمار بهبودیافتگان به ۴۸ هزار و ۲۷ تن می‌رسد.

طبق برنامه قرار است اولین محموله واکسین هندی کرونا فردا وارد افغانستان شود.

سعیدالدین جامی؛ مسئول روابط عامه وزارت صحت عامه، امروز (شنبه، ۱۸ دلو) اعلام کرد که پس از دریافت این محموله، تطبیق و تزریق واکسین نیز طبق برنامه آغاز خواهد شد.

به گفته او، در قدم نخست کادرهای صحی، واکسین دریافت خواهند کرد.

پیش‌تر وزارت صحت عامه اعلام کرده‌بود که هند تعهد کرده است که ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک کند.

قرار است که اتحادیه جهانی واکسین، بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و چین نیز به افغانستان واکسین کمک کنند.

این در حالی است که سازمان جهانی صحت درباره بی‌عدالتی در روند توزیع و عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسین کرونا انتقاد کرده و از این‌که کشورهای ثروتمند با سرمایه‌گذاری هنگفت، همه واکسین‌های تولیدشده را برای خود می‌خواهند به شدت انتقاد کرده‌است.

به گفته رییس این سازمان، مسابقه برای دستیابی به واکسین کرونا به تاراج کیکی شباهت دارد که حتی خورد و ریزهای آن نیز به کشورهای فقیر نمی‌رسد و تنها کشورهای قدرتمند و پولدار به آن دست می‌یابند.

گفته می‌شود که تنها کانادا ۵ برابر جمعیت خود، واکسین کرونا خریداری کرده‌است.

مطالب مرتبط