واکسیناسیون کرونا در افغانستان؛ بیش از صدهزار نفر واکسینه شدند

براساس آمار وزارت صحت عامه از آغاز روند واکسیناسیون کرونا در افغانستان تاکنون بیش از صد هزار نفر واکسین دریافت کرده‌اند.طبق این آمار که امروز (چهارشنبه، ۱۷ حمل) منتشر شد، از جمع صدهزار و ۸۳۹ فردی که واکسینه شدند، بیشترین آنها کارمندان صحی هستند.

واکسیناسیون کرونا حدود یک و نیم ماه پیش با واکسین هندی آغاز شد.

افغانستان تاکنون نزدیک به صدهزار دوز واکسین دریافت کرده است. از این مقدار واکسین در مرحله اول، کارمندان صحی، نیروهای امنیتی، مقام‌های حکومتی، کارمندان رسانه‌ها و آموزگاران مکاتب در برابر کرونا واکسینه می‌شوند.

براساس آخرین آمار در شبانه‌روز گذشته ۷۰ بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شده‌اند که با این حساب تعداد کل بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۵۶ هزار و ۹۴۳ تن رسید‌ه‌‌است.

بر بنیاد گزارش رسمی وزارت صحت که امروز منتشر شد، شمار مجموعی فوتی‌های ناشی از کووید- ۱۹ در افغانستان به دو هزار و ۵۱۶ نفر رسیده‌است.

اخیرا بیش از ۷۰ مورد مثبت نوع جهش‌یافته ویروس کرونا نیز در افغانستان شناسایی شده‌است.

همزمان کارشناسان صحی درباره شیوع موج سوم کرونا در کشور هشدار می‌دهند.

بر پایه گزارش‌ها تاکنون چندین نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در بریتانیا، افریقای جنوبی، برازیل، هند، امریکا و برخی دیگر از کشورها شناسایی شده و این امر، نگرانی‌ها درباره احتمال ناکارآمدی واکسین‌های ساخته‌شده در برابر این ویروس‌های جدید را افزایش داده‌است.

برخی کشورها با موج‌های سوم و چهارم کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و این امر، فشار شدیدی را بر کادر درمان وارد کرده و در کشورهایی مانند برازیل، ناظران درباره خطر فروپاشی کامل کادر درمان و ناتوانی مراکز صحی در برابر این فشار سنگین، هشدار داده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *