نگرانی از حمله روسیه به اوکراین؛ روسیه: قصد حمله نداریم

همزمان با افزایش نگرانی‌ها در مورد حمله روسیه به اوکراین؛ سرگئی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه گفته است که مسکو قصد ندارد به اوکراین حمله کند.سرگئی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه روز جمعه، ۲۱ جنوری با آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه امریکا در ژنو دیدار کرده‌اند.

لاوروف پس از دیدار با همتای امریکایی‌اش در ژنو گفت که که مذاکره در مورد خواسته‌های امنیتی مسکو ادامه خواهد یافت و انتظار دارد که واشنگتن هفته آینده به این موضوعات پاسخ کتبی بدهد.

این گفتگو میان وزاری خارجه دو کشور در هتل پرزیندنت ویلسون شهر ژنو انجام شد. لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این دیدار بار دیگر تاکید کرد که روسیه هیچ قصدی برای حمله به اوکراین ندارد.

روسیه که مدتی است حدود صد هزار سرباز خود را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده از ناتو خواسته تا به مسکو اطمینان دهد که کی‌یف را به عنوان عضو جدید ناتو نخواهد پذیرفت. کرملین همچنین از کشورهای غربی خواسته تا گسترش به سمت شرق را متوقف کند. ناتو همواره این خواسته‌های روسیه را رد کرده است.

با این حال سرگئی لاوروف، بعد از پایان ملاقات با بلینکن، مذاکرات روز جمعه را مفید توصیف کرده و از ادامه گفتگوها استقبال کرد.

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری امریکا همواره آماده گفتگو و تماس با جو بایدن، همتای امریکایی خود است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم پس از این دیدار تاکید کرده است: « درست می‌گویید، انتظار نداریم که اختلافات ما امروز اینجا حل شود اما امیدوارم و انتظار دارم که بتوانیم ببینیم آیا مسیر دیپلماسی و دیالوگ باز است یا نه.»

او افزوده است که هیچ پیشرفتی در خصوص وضعیت اوکراین حاصل نشده است.

جو بایدن؛ رییس جمهور ایالات متحده نیز روز چهارشنبه پیش بینی کرد که روسیه در مورد اوکراین اقدامی خواهد کرد و هشدار داد که این اقدام برای روسیه فاجعه بار خواهد بود.

او همچنین گفت که یک حمله احتمالی جزئی روسیه ممکن است پاسخ ضعیف تری از سوی ایالات متحده و متحدانش به همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط