هند صادرات گندم را ممنوع کرد

دولت هند با نشر اطلاعیه‌‌ای صادرات گندم به جهان را ممنوع کرد. در این اطلاعیه آمده‌است که این تصمیم برای حفظ امنیت غذایی این کشور اتخاذ شده‌است.

تهاجم روسیه به اوکراین صادرات از منطقه دریای سیاه را کاهش داده و به شدت بر عرضه جهانی گندم تأثیر گذاشته‌ و موجب افزایش شدید قیمت‌ها شده‌است.

مصر که بزرگ‌ترین خریدار گندم جهان است اخیرا هند را برای واردات گندم برگزید.

این در حالی است که سوبرامانیام؛ وزیر تجارت هند ماه گذشته ابراز امیدواری کرده‌بود که کشورش گندم مورد نیاز دنیا را تامین کند.

در همین حال، گفته شده موج گرما در شمال هند باعث شده‌است تا تولید محصول تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

روسیه و اوکراین به تنهایی ۳۰ درصد کل گندم مورد نیاز دنیا را تامین می‌کردند؛ اما اوکراین به دلیل جنگ و محاصره و روسیه به علت تحریم و اختلال در چرخه تولید، قادر به این کار نیستند. این امر، قیمت‌های مواد غذایی در بازارهای جهانی را به شدت افزایش داده و زندگی صدها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده‌است.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت‌ها، تلاش شماری از کشورها برای انباشت غله برای شرایط بحرانی است؛ کاری که به نظر می‌رسد هند هم به آن اقدام کرده‌است.

افزون بر جنگ روسیه و اوکراین، کرونا، خشکسالی و افزایش بی‌سابقه قیمت انرژی نیز بر این وضعیت تاثیر گذاشته و موجب افزایش چندبرابری قیمت مواد غذایی در بازارهای جهانی شده‌است؛ شرایطی که بزرگ‌ترین قربانی آن مردم فقیر هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *