توافق کنگره امریکا بر تعیین سقف بودجه سال مالی ۲۰۲۴

دفتر رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرده که رهبران کنگره بر سر بودجه سال ۲۰۲۴ و پرهیز از تعطیلی دولت به توافق رسیده‌اند.

blank

دفتر رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرده است که روز گذشته رهبران کنگره بر سر بودجه سال ۲۰۲۴ و پرهیز از تعطیلی دولت به توافق رسیده‌اند. قرار است قانون‌گذاران امروز دوشنبه، ۱۸ جدی، مذاکرات خود را از سر بگیرند.

این نهاد گفته که بودجه ۱.۶ تریلیون دالری امریکا شامل ۸۸۶ میلیارد دالر بودجه دفاعی و بیش از ۷۴۰ میلیارد دالر بودجه غیردفاعی است.

در همین حال، ظاهرا اختلاف نظرهایی بر سر ارقام وجود دارد.

این توافق حالا باید به تایید مجلس نمایندگان و سنای کنگره برسد.

اعضای کنگره امریکا برای نهایی کردن این بودجه و پرهیز از تعطیلی بخش از فعالیت‌های دولت تنها دو هفته وقت دارند.

مایک جانسون؛ رییس مجلس نمایندگان با اعلام این توافق در نامه‌ای به همکاران خود اذعان کرده است که ارقام مورد توافق «همه را راضی نخواهد کرد و تا آنقدری که بسیاری می‌خواستند بودجه را کاهش نخواهد داد.»

جمهوری‌خواهان خواستار عدم افزایش بودجه دولت و کاهش بودجه برخی از برنامه‌های آن بودند.

توافق روز یک‌شنبه شامل محفوظ ماندن برنامه‌های حمایتی درمانی مورد نظر دموکرات‌ها می‌شود.

در بیانیه مشترک رهبران اقلیت دموکرات کنگره آمده است که این توافق «راه را برای اقدام کنگره در هفته‌های پیش رو جهت تخصیص بودجه لازم برای مردم آمریکا و جلوگیری از تعطیلی دولت هموار می‌کند.»

در همین حال، جو بایدن؛ رییس جمهوری امریکا گفته است این توافق کشور را «به پرهیز از تعطیلی بی‌دلیل دولت نزدیک‌تر می‌کند و از اولویت‌های مهم ملی حفاظت می‌کند.»

قرار است قانون‌گذاران روز دوشنبه مذاکرات خود را از سر بگیرند. آنها تا ۱۹ جنوری برای تامین و تخصیص بودجه برنامه‌هایی مانند حمل و نقل،‌ مسکن و انرژی فرصت دارند.

تعطیلی دولت اغلب زمانی روی می‌دهد که مجلس نمایندگان و سنای امریکا نتوانند پیش از آغاز سال مالی در اکتبر هر سال بر سر ۳۰ درصد از بودجه فدرال توافق کنند.

در حالی که جمهوری‌خواهان اکثریت را در مجلس نمایندگان در دست دارند و دموکرات‌ها در سنا یک کرسی جلوترند، هر گونه طرحی برای بودجه باید از حمایت هر دو حزب برخوردار باشد.

در ماه‌های گذشته تلاش‌های مکرر برای تصویب بودجه با چالش جناح راست جمهوری‌خواهان روبرو شده بود.

این در حالی است که لایحه‌ای جداگانه که شامل ۵۰ میلیارد دالر کمک نظامی به اوکراین می‌شود هنوز تایید نشده است و کنگره کماکان به دلیل اختلاف نظر بر سر سیاست مهاجرتی دولت به اجماع نرسیده است.

برخی جمهوری‌خواهان می‌گویند هرگونه کمک بیشتر به ضرر منافع آمریکا خواهد بود.

از آغاز جنگ روسیه در اوکراین تا کنون، کنگره با بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر کمک نظامی،‌ انسان‌دوستانه و اقتصادی به اوکراین موافقت کرده است.

مذاکره درباره کمک امنیتی بیشتر به رژیم اسرائيل در تلاش این رژیم برای نابود کردن حماس نیز در کنگره ادامه دارد.

مطالب مرتبط